Проф. Минеков: Целият съм в жалби. Такова чудо не се е случвало в министерството в последните 20 години
Това разкри министърът на културата проф. Велислав Минеков и добави, че има огромен списък от явления, серия от нещастия, извършени и вътре, и вън от министерството. По думите му списъкът е отчайващ. „Време за сън няма. Тези сигнали отиват на правилното място, а някои и към европейската прокуратура“, увери той.
„Един ужасяващ инцидент е извършен през изминалите години. Въпросът не е в средства. Преди години един приятел ми каза, че ако бившите управляващи знаят къде е гробът на Васил Левски, ще го окрадат и продадат“, информира министърът.
По думите му не е имало реставрация на паметника на Васил Левски. „Липсват бронзови части от паметника, няма нито проект, нито съгласуване. Повикали са зидари, тенекеджии и още общи работници, които да се докоснат до светинята“, допълни той. По принцип серията по одобрения е много тежка, за да се допусне екип до такава реставрация. От думите на министъра става ясно, че всичко това е извършено през 2013 година.
Той разкри още едно нарушение и посегателство върху паметта на Левски и българските революционери, извършено в подземието на бившия конак. „Докладите и за този случай са съществени. Припомнят, че дори австрийските архитекти са решили да не посягат на тази част от националната ни история. Те запазват основите на конака. Странното е, че това е било унищожено от не от чужденци или от османци, а от един министър във връзка с намеренията му за усвояване на средства по време на нещастния ремонт в Националната галерия. Някои хора нямат срам, когато видят пътя на паричния поток“, поясни министър Минеков. Той поясни, че и при този случай става въпрос за 2013 година, но не конкретизира за кой министър говори. Тогава се сменят трима - Вежди Рашидов, Владимир Пенев и Петър Стоянович.
По подобен начин е „реставриран“ и Лъвов мост, като почистването от оксидация на лъвовете е било извършено „както се почиства като палуба на рибарски кораб – със стоманени четки и ъглошлайф“, което поставя под огромен риск фигурите при следваща оксидация. „Все едно да съм зъболекар и да се задам с длето и чук към вашата отворена уста“, картинно обясни Минеков, който е скулптор.
„Паметникът на Цар Освободител е бил „демонтиран безобразно“ през 2012 г.“, подчерта той. По думите му никакви експертни съгласувания не са се случили преди краката на коня да бъдат отрязани с ъглошлайф. Тук също има рискове от оксидация.
Освен всичко друго, след посещение в Русия на тогавашния министър на културата депутатът от Думата Андерй Скоч (поставен под санкции от САЩ) е обявил, че ще даде над 1 млн. лева за финансиране на реставрацията. „В момента не можем да се доберем до яснота какво се е случило с тези средства“, заяви Минеков. Той ще съобщи за ситуацията и на посланика на Руската федерация у нас.
„Надявам се тези хора да изпитат срам. Надявам се тези хора да се извинят“, добави министърът.
Проф. Минеков каза още, че е получил множество предложения за промени в Министерството на културата.
Според него целта на предишните управляващи е била корупция и унищожение на паметници на културата. „Виждате го във всеки град. Тази разруха е безконтролна и останала до днес ненаказана. Точно затова трябва да променим Закона за културното наследство“, добави той
След среща с вицепрезидента Илияна Йотова по желание на посланика на Франция у нас днес е продължена още една добра идея. „“Говорихме за възможностите за създаване на един изключителен Европейски център за култура и изкуство на остров Свети Кирик, Созопол и реставрация на съществуващата сграда на Военното училище. Това е много по-добре отколкото да се раздават парцели за хотели, къщи и частни имоти“, категоричен бе той.
Моля, подкрепете ни.