Реклама / Ads
44| 4028 |09.06.2023 НОВИНИ

Стотици на протест пред руското посолство след взрива на язовир ”Каховка”

.
Пред руското посолство
Пред Руското посолство в София стотици участват в протест под надслов “Българите срещу руския геноцид - Каховка – това сме ние!”, иницииран от Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна”.
 

„Да кажем нашето НЕ на геноцида срещу украинския народ и действията на руските фашисти срещу човечеството! Взривяването на Каховската ВЕЦ и унищожаване на мирното население на Украйна, инфраструктурата ѝ е военно престъпление. Запорожката АЕЦ е също под заплаха! Замърсяване на Черно море е въпрос на дни! Мини, снаряди, уламки, фекалии, гробове и трупове ….. Това е геноцид не само срещу украинския народ, срещу всички нас! Техногенна и екологична катастрофа засяга всеки от нас, не само украинци! Ние ще протестираме срещу тези действия на руЗката федерация". Тези думи обединиха всички участници


.

По време на протеста събралите се стотици представители на украинската общност и българи, които дойдоха да ги подкрепят, изливаха вода и поставяха детски играчки пред посолството, за да напомнят за пораженията от тежките наводнения.

 

Протестът пред посолството на Руската федерация срещу руския геноцид в "Каховка" започна с проливен дъжд, но това не спря събралото се множество български и украински граждани ясно и категорично да заявят, че случилото се в Украйна бедствие след взривяването на язовирната стена на "Нова Каховка" е военно престъпление.


.

Гражданите алармират, че този катастрофален акт унищожава мирното население и инфраструктура на Украйна, поставя под заплаха Запорожката АЕЦ, а щетите само до няколко дни ще засегнат Черно море.

 

Протестиращите скандират "Русия - терорист", "Слава Украйна", развяват знамето на Украйна и България и пеят песни.

 

Ул. "Никола Мирчев", на която се намира посолството на Руската федерация е блокирана.

 

Ще идваме на протест, доката се налага - заявиха протестиращи.

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3504 |22.03.2024 Русия предприе най-мащабната атака по енергетиката на Украйна за 2024 г. . 17| 3633 |09.06.2023 Украйна: Има доказателства, че руска диверсионна група е взривила ”Нова Каховка” . 1| 3213 |07.06.2023 След взривяването на язовира в Украйна: 42 хиляди души са в риск от наводнение . 8| 3368 |06.06.2023 Зеленски алармира: Руските сили са взривили водноелектрическата централа ”Каховка”

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads