Руския петролен разлив в Черно море предизвика спешна министерска среща
Става въпрос за нефтеното замърсяване в района на Керч от декември.
Според българските власти твърденията, че петното може да стигне до наши води са спекулации.
Те са разгледали актуални сателитни снимки и смятат, че няма рискове. Анализът показал, че дори да има движение, то ще е по-скоро в посока Турция, а не към нашата страна.
Разливът беше причинен от авария с два танкера през декември. Единият от тях се разцепи по време на буря. Той превозваше 5 хиляди тона мазут.
Ннефтът се разля от два остарели танкера, ударени от буря на 15 декември в Керченския проток. Хиляди спасители и доброволци работят по почистването на замърсения пясък и почва от двете страни на Керченския проток. Екологични групи съобщават за смърт на делфини, други морски бозайници и птици.
В момента в световен мащаб няма доказани ефекивни технологии за отстраняване на този вид мазут от водата и единственият възможен метод е събирането от бреговата линия, когато мазутът е изпуснат в крайбрежната зона, както в случая. До момента служители на Министерството на извънредните ситуации и доброволци са успели да съберат и отстранят почти 78 000 тона замърсен пясък и пръст. Според оперативния щаб на плажовете на Анапа и региона Темрюк се събират средно около 15 000 торби с мазут и замърсен пясък дневно.
В резултат на силна морска буря в неделя в Керченския проток стана катастрофа между два танкера, единият от които потъна.
Двата плавателни съда са на повече от половин век. Единият - "Волгонефт 239" - е заседнал на плиткото на близо 80 метра от брега. Другият - "Волгонефт 212", се е разцепил и носът му е потънал. 25-има души от екипажите на двата кораба са спасени, един е загинал.
Същевременно руският президент Владимир Путин скоро след разлива направи пред колегиума на Министерството на отбраната в Москва отчет за постиженията на, както той я нарича - специалната военна операция - срещу Украйна през отминаващата година.
Моля, подкрепете ни.