"От столетия се борим с руското влияние". Ще остане ли Грузия на европейския си път след поредицата от избори?
Решение, което изкара на улиците грузинските граждани не само в столицата Тбилиси, но и от останалите големи градове Зугдиди, Кутайси, Батуми, Поти, Гори и Сигнахи. Все още действащият президент на Грузия Саломе Зурабишвили, чийто мандат завършва след осем дни, в обръщение пред ЕП каза, че Европа се буди бавно и реагира бавно по отношение на ставащото в Грузия, посочва журналистът Николай Кръстев в разширен репортаж в рубриката "След Новините" на БНТ.
"Не става дума само за нас, но и за Европа. Русия тества нов, много евтин начин за налагане на влияние - чрез изборни манипулации, това не бива да се позволява. Залогът е европейското бъдеще на нашата страна. Грузия, като част от Европа, е част от нейната глобална борба, която Русия води срещу нея. След като Русия загуби в Сирия, трябва ли да победи в Грузия? След като Русия не успя да се наложи в Украйна, трябва ли да победи в Грузия? След като се провали в Молдова, трябва ли да спечели в Грузия? И след провала в Румъния, надявам се скоро, трябва ли да спечели в Грузия?", попита Саломе Зарубишвили, президент на Грузия.
През 2024 година Грузия премина през поредица от оспорвани избори - парламентарни и президентски - в края на октомври и средата на декември, чийто резултат опозицията не признава, а ЕС и САЩ смятат за недемократични, заради кражбата на гласове и манипулацията на вота, въпреки модерните машините, с които се провеждаха за първи път, а новоизбраният президент Михаил Кавелашвили за нелегитимен. Независимо, че „Грузинска мечта“, разполага с 89 гласа от общо 150-местния парламент, тя свика новоизбрания състав без да има необходимия брой от 100 депутати, за да започне работа и въпреки сигналите в
Конституционния съд за нарушения по време на парламентарния вот, парламентът стартира работа. Опозицията бойкотира работата на парламента и отказа да лигитимира „победата“ на „Грузинска мечта“. Това обаче не попречи партията на местния олигарх Бидзина Иванишвили не само да избере правителство, начело с премиера Иракли Кобахидзе, но и да проведе президентски избори. Това стана по нова процедура, чрез избирателна колегия от 300 представители, включващи депутатите и представители на регионите, от които 190 са близки до „Грузинска мечта“, което превърна изборите във вот с предизвестен край.
За шести президент на Грузия управляващите избраха бившия депутат и футболист Михаил Кавелашвили, известен с това, че е вносител на закона за чуждестранния агент и с антиевропейска риторика. В деня, когато се провеждаше процедурата по избор на нов президент, грузинските граждани се събраха пред парламента на булевард „Шота Рустевели“, за да играят протестно футбол и да вдигнат "червен картон" на „Грузинска мечта“ и да покажат , че колкото те стават за футболисти, толкова и Кавелашвили става за президент. Други бяха облекли студентските си тоги и носеха дипломите си за висше образование, за да покажат, че за разлика от Кавелашвили - те имат висше образование.
"Ние сме тук, на протеста, за да покажем на депутатите, за да им кажем - за кандидата, за който гласуват, че е инсталиран отвън, от Русия и че той няма да представлява нашите интереси. Депутатите нямат право да избират вместо нас, вместо обществото ни, които от три седмици стоят и протестират срещу спирането на европейската интеграция, която се подкрепя от 90% от грузинското общество.“
„Ние сме тук, защото протестираме срещу ситуацията, защото Кавелашвили няма да е нашият президент и защото той е клоунът на лидера на „Грузинска мечта“ Иванишвили, каквото наблюдаваме в Русия. Подкрепяме демокрацията, имаме нужда от нови избори и искаме Грузия да бъде част от ЕС.“
По време на парламентарни избори в края на октомври се срещам с известната грузинска режисьорка Нана Джанелидзе, която е сценарист на филма „Покаяние“, разтърсил съветската политическа система в Източна Европа и довел до нейното разпадане в края на 1989 година. Говорим с нея за капаните пред Грузия и влиянието на Кремъл в страната ѝ.
“Всъщност всички тези протести са срещу това влияние, това е, което най-много ненавиждат в Грузия. Знаете ли, Грузия винаги се е борила с това влияние, ако не хилядолетия, то поне столетия. Ако просто погледнете историята, дори само на 19-и век, когато висшата аристокрация на Грузия е организирала заговори срещу царска Русия. И как това продължи през вековете, това е исторически и генетично заложено у нас грузинците, че искаме независимост и свобода, и искаме да се присъединим към голямото европейско семейство. Мисля, че и руснаците също го искат, но те са в капан, поставен от своето правителство и лидер и не могат да излязат от него. Всички велики умове на Русия я напуснаха, когато започна войната на Кремъл срещу Украйна. Имам много приятели, които напуснаха Русия още на втория ден. Същото е и с нас в Грузия. Сега искаме да се измъкнем от този капан, защото всички много ясно усещаме, че Кремъл действа и той е много опасен. Волята на народа трябва да реши всичко, мисля: мирен път, мирни избори, мирен граждански път", коментира пред БНТ Нана Джанелидзе, грузински режисьор.
Бившия президент на Грузия Георги Маргвелашвили сподели, че управляващата партия води страната му към Русия и Кремъл.
"Управляващата партия и г-н Иванишвили са напълно контролирани от Кремъл, напълно контролирани от Лубянка и напълно контролирани от този руски наратив. Той всъщност се опитва да възпроизведе всички неща, които са били направени от Путин и се опитва да създаде една Грузия точно по руски стил, или да кажем, една Грузия, която да бъде в стил "Путин". Включително тези закони, които бяха приети през пролетта, които са пълно копие на руската правна система, на тяхната авторитарна правна система", каза Гиорги Маргвелашвили, президент на Грузия (2012 - 2018).
Маргвелашвили е категоричен, че Грузия завива към авторитарно управление.
„Това е класическа авторитарна система, изградена върху страха, която се опитва да създаде враг и след това да го преследва. Така че Иванишвили всъщност не казва нищо ново на грузинската нация, освен че съществува един зъл Запад, така наречената "Глобална партия на войната", която иначе не съществува никъде, но той си въобразява, че тя съществува. След това се опитва да свърже опозицията с тази зла, глобална военна партия. Това е един абсолютно, абсолютно авторитарен и пропаганден наратив“.
След два месеца отново се срещаме в Тбилиси с Нана Джанелидзе, днес обаче страната ѝ е много променена, защото Грузия е залята от насилие, страната е със спряна европейска интеграция и е на път да бъде върнат визовия режим за грузинците, както от ЕС, така и от САЩ. Тя е много загрижена от случващото се в Грузия и сравнява ставащото днес с действията на сталинските репресивни органи през 1937 година.
„След парламентарните избори изведнъж от демократична страна се озовахме в тоталитарен режим. Напълно нова реалност, абсолютно невероятно. Ние не можем да повярваме на очите си, трябва да погледнем нещата реално и да кажем, че този тоталитарен режим не го очаквахме, защото всичко това беше вече в нашата страна, както и в другите държави от социалистическия лагер. През 1937 година също арестуваха хора. Днес това го правят отново. Спецчастите облечени като робокопи бият хората направо на улицата, бият жени, бият журналисти, скачат им на главите. Искат да им счупят вратовете. Въобще - това, което се случва, е като страшен сън", коментира Нана Джанелидзе, грузински режисьор.
В типичния арогантен стил на „Грузинска мечта“ управляващите не приемат критиките от интелектуалците и мирните граждани и смятат, че опозицията инструментализира протестите в страната, чрез външни сили обслужва недемократични цели. В тази посока пред БНТ говори министърът на външните на работи на Грузия Мака Бочорешвили.
"През последните години определени групи правят всичко възможно да предизвикат нестабилност в Грузия. Те правят всичко възможно, за да манипулират по темата за европейската интеграция и да дестабилизират Грузия", подчерта Мака Бочорешвили, министър на външните работи на Грузия.
Бочорешвили отхвърли твърденията на опозицията, че правителството на "Грузинска мечта" води проруска политика и коментира, че правителството на страната ѝ води дело пред Международния съд срещу Русия за незаконната окупация на 20% от територията на Грузия в двата региона - Абхазия и Южна Осетия.
"Правителството на "Грузинска мечта" е на власт повече от 12 години и не може да бъде посочен нито един пример за решение от което Русия да печели. Това правителството води битка пред международното правосъдие за незаконно окупираната територия на Грузия от Русия. Много е грешно разбирането да се създава тезата, че Грузия е проруска от различни групи, които нямат доказателства или причини да твърдят подобно нещо", добави Бочорешвили.
Но протестиращите вече 25-и ден не варвят на думите на „Грузинска мечта“. Независимият анализатор и бивш заместник-министър на отбраната на Грузия Нодар Хардшиладзе предупреди, че Грузия се намира пред гражданска война.
"Ние практически сме в гражданска конфронтация, войната е дефиниция. Когато говорим за война не става дума за война от класически тип, войната използва насилието. "Грузинска мечта" използва насилието, като елемент от войната срещу своите сънародници и ние виждаме за какво насилие става дума спрямо младите хора, които участват в протестите. Това е модерното измерение на войната, за което говоря", заяви Нодар Хадшиладзе, бивш заместник-министър на отбраната на Грузия, независим анализатор.
Дали ще стигне Грузия до граждански конфликт предстои да видим, но едно е ясно, че изпитанията пред Грузия ще продължат, защото Кремъл не е готов да се откаже от малката, но важна държава, намираща се между Черно и Каспийско море, свързваща икономически и енергийно Кавказ и Централна Азия с Европа.
Моля, подкрепете ни.