Реклама / Ads
0| 3173 |16.08.2022 НОВИНИ

Швеция - готова да изпълни исканията на Турция по пътя към НАТО

.
Швеция ще изпълни условията на меморандума за разбирателство, договорен с Анкара, за да преодолее възраженията на Турция срещу членството на Стокхолм в НАТО. Това увери премиерът на страната Магдалена Андерсон.
 

Коментарът й идва на фона на категоричната позиция на Анкара, която заяви, че ще спре Швеция и Финландия по пътя им към военния алианс, ако двете държави не изпълнят исканията на Турция за борба с тероризма. 


Външните министри на Турция, Швеция и Финландия подписаха на 28 юни в рамките на срещата на върха на НАТО в Мадрид меморандум за премахване на пречките пред присъединяването на скандинавските страни към алианса. Документът предвижда сътрудничество с Анкара в борбата срещу тероризма, по-специално Кюрдската работническа партия (ПКК), нейните разклонения и ФЕТО, които Турция смята за терористични организации.


Швеция и Финландия подадоха молба за присъединяване към НАТО на 18 май заради страховете от руска агресия. Кандидатурите им дойдоха на фона на бушуващата в Украйна война след инвазията на Кремъл на 24 февруари. 


Москва заплаши с отговор, ако присъединяването стане факт, но за да бъдат приети двете държави в Алианса, но за да стане факт това, всички държави в пакта трябваше да бъдат “за”. Турция беше пречка в продължение на седмици. 


Присъединяването на Швеция и Финландия е най-голямото разширяване на Алианса от години.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2117 |17.12.2025 МФ предлага промяна в допълнителното пенсионно осигуряване. Какво е мултифондов модел? . 3| 2182 |17.12.2025 Разкритие: Руските служби са сплашвали белгийски политици, за да блокират средства за Украйна . 0| 2175 |17.12.2025 Мъж е прегазен от няколко автомобила на АМ „Тракия“ . 3| 2169 |17.12.2025 Уволниха директора на 138-о училище, който отрича да е поставял камери в тоалетните

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads