2| 3397 |29.08.2021 НОВИНИ

Швеция разплака България на 1/8-финалите на Евроволей 2021

.
Източник: БГНЕС
Швеция разплака България на 1/8-финалите на Евроволей 2021 в Пловдив. За съжаление сълзите не бяха от радост. „Лъвиците“ ни отпаднаха след драматична загуба с 2:3 гейма (25:12, 21:25, 22:25, 25:14, 17:19). Тимът ни бе считан за фаворит в срещата, но след силен първи гейм сякаш се отпусна. Мачът в зала „Колодрума“ бе изгледан на живо от Христо Стоичков.

Българките започнаха срещата мощно и бързо поведоха с 4:0. Шведките не намираха отговор на атаките на нашите, които сякаш с лекота трупаха все по-голяма преднина. Разликата се движеше в порядъка на осем точки - 13:5, но в края на първия гейм момичетата на Иван Петков още повече вдигнаха темпото и спечелиха частта с 25:12.

Ситуацията коренно се промени във втория гейм. Шведките се отърсиха от първоначалния си шок и от самото начало поведоха в резултата. Те държаха „лъвиците“ на разстояние, въпреки опитите на Елица Василева и Емилия Николова за изравняване на точките. Нашият тим имаше отлични шансове при 20:22, но не се възползва от тях и Швеция спечели частта с 25:21.

Положението на българките се влоши още повече. Третият гейм изглеждаше равностоен, но в неговия край "лъвиците" се разконцентрираха и пропиляха аванс от три точки. Въпреки взетия таймаут от Иван Петков, родните момичета не успяха да се противопоставят на вдъхновените шведки и съперникът ни поведе с 2:1 след 25:22.

В четвъртия гейм сякаш всичко си дойде на мястото. Българките рано взеха преднина, като имаха смазващо превъзходство и логично с оглед на показаното пратиха мача в тайбрек след 25:14.

Решителният пети гейм бе игра на нерви, а българките взеха крехък аванс за 11:9. Драмата бе пълна, тъй като се стигна до равенство 13:13. Българките имаха и мачбол, но шведките го отразиха и от своя страна стигнаха до три възможности за спечелване на мача.

При третата силите на родните националки се изчерпаха и така Швеция се класира за 1/4-финалите на шампионата на Стария континент.

След края на мача „лъвиците“ бяха неутешими, а селекционерът Иван Петков трудно намираше думи. Той смята, че сме се издънили. За тима ни първенството приключва с четири победи и две загуби.

На 1/4-финала на 31 август (вторник) Швеция ще се изправи срещу Нидерландия, която победи Германия с 3:1.