"Това не ви е Шенген". Как сърбите забраниха българско писмено слово и история да мине границата?
„Става дума за около 400 бройки, които Красимир Велиновски от Дупница е взел от Общината, за да ги занесе на българските културни организации в Западните покрайнини“, обясни пред БГНЕС Иван Николов от КИЦ „Босилеград“.
Днес, около 12.00 часа, Велиновски е спрян от сръбските гранични власти на КПП „Рибарци – Олтоманци“. Той е задържан за кратко време, след което е пуснат.
Обяснението на сръбските власти е било кратко и ясно: съдържанието на календарите е провокативно. На тях е изобразен указът на княз Александър І Батенберг за Съединението на Княжество България с Източна Румелия през 1885 г.
Сърбите също така заявили, че календарите били твърде много и се пренасяли с цел търговия. „Това не ви е Шенген“, казали още те на Велиновски.
„Посъветвах го да не влиза в конфликт. Календарите са върнати обратно“, каза Иван Николов и добави: „Няма нищо ново в Сърбия. Това е класическо тяхно поведение, когато става дума за българско писмено слово и за история, то не може да бъде допуснато през границата“.
Иван Николов ще информира българския посланик в Белград и българския консул в Ниш за инцидента.
Това не е първият случай, в който сръбските власти не допускат български книги в страната си, припомня БГНЕС.
На 8 ноември 2023, в деня на Западните покрайнини, четирима български граждани бяха спрени отново на границата, сред тях беше и бившият ни консул в Ниш Едвин Сугарев.
В същия ден в КИЦ „Босилеград“ нахлуха агенти на зловещата сръбска държавна сигурност и конфискуваха неговата книга „Елегия за краището“, разказваща за трагичната съдба на българите от Западните покрайнини.
На 9 август 2023 г. журналистът Александър Димитров от Босилеград също беше спрян на границата заради 3 бройки от книгата на Едвин Сугарев.
Моля, подкрепете ни.