Цачева свика извънреден председателски съвет заради антикорупционния закон
Цяла сутрин депутатите спорят и не могат да се разберат по темата. От опозицията, в лицето на ДПС и БСП, обявиха, че няма да подкрепят законопроекта. Реформаторите пък са неотстъпчиви и настояват Закона да мине днес на първо четене, съобщи Новини. бг. Всичко това доведе до използването на най-различни процедурни хватки. РБ поискаха дебатите по законопроекта да продължат до 14.00 часа и едва след това да се премине към парламентарен контрол. От БСП-Лява България се обявиха твърдо против и настояха питанията към министрите да започнат в обичайния час-11.00. Цачева даде почивка от 15 минути, след която се проведе поименна проверка на кворума в зала. Реформаторите отново настояха, че законопроектът трябва да мине на първо четене.
Ангел Найденов беше категоричен, че това не може да се случи. Ако допуснете такова нещо, това ще е огромно нарушение на парламентарния правилник, обърна се той към Цачева. Вече сме във времето за парламентарен контрол, където има отправени много сериозни питания. Раздадохте писмените отговори и питанията трябва да започнат. Всичко друго е в разрез с правилника и изпълняване желанията на РБ, които явно са си взели бележка от думите на Бойко Борисов, искат да си седнат на местата и да гласуват нещо, каза Найденов. Видимо изнервена от непрекъснатите опити за процедурни хватки, Цачева обяви нова почивка от 15 минути и свика извънреден председателски съвет. След приключването на съвета Цачева обясни, че не е разбрала, че са били раздадени писмените отговори на министрите.
На съвета 7 парламентарни групи бяха категорични, че вече сме влезли във времето за разисквания по питането на народните представители Михаил Миков и Корнелия Нинова към заместник министър-председателя по демографската и социалната политика и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин относно демографската перспектива пред страната. Единствено ПГ на РБ бяха категорични, че трябва да продължим с гласуването на антикорупционния закон. Това няма как да стане и председателския съвет реши, че продължаваме с питането към министър Калофин, заяви Цачева. Така пропадна приемането на Закона за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности. Припомняме, че по-рано Меглена Кунева заяви, че този закон е много важен и от приемането му зависи какви оценки ще получи България в доклада на Европейската комисия.
Моля, подкрепете ни.