Ваня Григорова: Търговците повишават цената с паразитни добавки
„Наивно е. В Турция това се направи, но като резултат друга държава се възползва от това. Виждате как наши сънародници заляха пазара в Одрин, за да пазаруват евтино. Това са неща, които имат краткосрочен ефект. Идеята е да произвеждаме повече стоки и услуги, предприемачите да наемат повече хора и заплатите да се повишават“, каза от своя страна банкерът Левон Хампарцумян.
По думите на Григорова въпросът е в контрола. „Институциите трябва да следят как бизнеса увеличава цените, на които продава“, заяви тя.
Според Хампарцумян след премахване на ДДС-то има опасност някои стоки да изчезнат. Той попита и кой точно ще контролира търговците? „Инспектори, които взимат смешни заплати и можеш да ги купиш с 20 лева ли?, добави банкерът. По думите му това ще доведе до едни хора, които рязко ще забогатеят.
„Всички виждаме касовата си бележка, в която пише стойността на стоката и отделно стойността на ДДС-то. Само че това означава, че институциите трябва да следят как и доколко увеличава бизнесът цените, на които продава. Ние имаме и така веригата на доставки, през която също трябва да мине този контрол, защото много често се упражняваме с цената на хляба, но 50% от цената на хляба е надбавка на търговец и ДДС. Очевидно е, че това са паразитни надбавки, на които е крайно време да се сложи край. Това не е от сега, трябва да кажем, че е от години, допълни Ваня Григорова.
„В България умрели от глад няма, нито ще има въстание на гладните. Трябва да произвеждаме повече стоки и услуги. Опитите да се регулират нещата не свършват добре“, заяви банкерът.
Попитани какви са бързите мерки, за да не обедняват хората, Хампарцумян каза, че когато краставиците са 7 лева, просто не трябва да ги купуваме.
"Първите череши са 50 лева, след 30 дни обаче ще станат 5 лева или 4, ако някой има толкова много пари, нека ги купува на 50 лева", допълни той.
Моля, подкрепете ни.