Реклама / Ads
1| 3705 |23.10.2024 СВЯТ

Възможни ли са избори в Украйна преди края на войната и кой може да ги спечели?

.
Кандидати за президент
Винаги е било така, че в украинската политика есента е времето да се говори за избори и да се подготвят за тях. Третата напълно военна есен също не беше изключение.Още в края на септември в медиите започнаха да се появяват аналитични материали за това, че "правителството се готви за избори".
 

Това заразително самовнушение въздейства магнетично върху участниците в политическия процес от различни лагери. Принуждава някого да си спомни как „ героично спаси Киев , когато правителството се разпадна“, въпреки че всички помнят, че то „не се разпадна“, а някой - да купи рекламно пространство в регионите за предизборна кампания.


Такава дреболия, че Централната избирателна комисия, която е единствената отговорна за провеждането на изборите, не предприема никакви действия в тази посока, малко хора я заобикалят. Както и фактът, че всякакви движения на ЦИК изискват решение на Върховната Рада за обявяване на избори, които все още са изрично забранени (!) от закона по време на военно положение.


За да не се внася още по-голяма бъркотия и объркване сред експерти и анализатори, "Украинска правда" реши да не се задълбочава в законодателна казуистика, а да попита социолозите дали първостепенният фактор за легитимирането на едни избори е искането на обществото. С други думи, искат ли украинците да изберат ново правителство, възможно ли е това преди края на войната и на чия страна са електоралните симпатии сега.


Третата година на пълномащабна война, насложена върху невъзможността за реално нулиране на властта, предизвика напрегната електорална ситуация в украинското общество.


Общото мнозинство от избирателите не виждат сегашния набор от политически играчи като способни да управляват ефективно. Но и пълното мнозинство е против провеждането на избори.


На 15 октомври Центърът Разумков публикува голямо проучване на обществените настроения, което ясно показва описаната по-горе тенденция.


На въпрос дали избирателите виждат сред съществуващите политически сили такива, на които може да бъде поверена властта в следвоенния период, само 27% от анкетираните отговарят с "да". Тоест, под 70% от анкетираните всъщност постулират искане за актуализиране на набора от политически играчи.


Обикновено в страните с такова фрапиращо неприемане на настоящите политически елити рискът от социални катаклизми нараства. Но в Украйна всичко работи обратното. Катаклизмът вече е ежедневна реалност, а присъствието му работи именно за легитимиране на управляващия отбор.


"Хората не бързат с въпроса за избори. Защото първо искат да чуят отговора каква ще бъде конфигурацията на сигурността на страната. И такива критични изявления на предишния президент за действията на властите в началото на м.г. нахлуването няма да допринесе за подкрепата на идеята за избори, както не допринася за това разпространението на руските наративи за „нелегитимното украинско правителство, което има нужда от тази война“.


Хората разбират, че това е екзистенциална и унищожителна война, затова искат първо да решат въпроса със сигурността, а след това изборите“, – обяснява в разговор за УП изпълнителният директор на Киевския международен институт по социология (КИИС) Антон Грушецки.


„Скоро ще публикуваме данните от една наша анкета и там над 60% от хората казват, че са готови да търпят войната колкото е необходимо. Но има искане за справедливо разпределение на тежестта на войната. И когато украинците видят условни прокурори „с увреждания“ и други, това предизвиква силно чувство на агресия“, добавя Грушецки.


Според него има ясна връзка между наличието на ефективни гаранции за сигурност на Украйна и готовността на украинците за някакъв формат на преговори.


„Нашите данни показват, че повече от 80% от украинците вярват, че ако Западът подкрепя правилно Украйна, тогава Украйна може да успее във войната. Но също така виждаме, че значителна част от тези хора няма да се съгласят с официалното признаване на окупацията, но са готови да "отложат" освобождаването на част от земите за в бъдеще, но само при условие на сериозни гаранции за сигурност - за да не нападне Русия отново.


Ако няма конфигурация от надеждни гаранции - това е или членство в НАТО, или двустранни споразумения и т.н. - тогава мнозинството украинци са против умиротворяването с Русия. Но ако се появят убедителни гаранции, то за мнозинството украинци това би бил скърцащ и невъзторжен, но приемлив вариант“, казва Грушецки.


Според него, без да се реши въпросът за стратегическата сигурност и да се прекрати горещата фаза на войната, украинците са склонни да възприемат изборите като опит на сегашния елит да задържи позициите си. Особено като се има предвид, че избирателите биха искали да оставят управлението на държавата в други ръце. В горепосочената анкета на Център Разумков можете да разберете чия е тя.

 

Украинска правда, превод ФрогНюз

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 4404 |20.10.2024 Над 100 украински дрона атакуваха 7 руски области . 9| 4476 |18.10.2024 "Брутален убиец и терорист": Реакциите на световни лидери след смъртта на лидера на Хамас Яхия Синуар . 2| 4999 |12.10.2024 През 2021 г. Ердоган изтегли Турция от Истанбулската конвенция. Днес в страната ежедневно убиват момичета . 1| 4457 |08.10.2024 Американското разузнаване: Русия иска изборна победа на Тръмп, Иран се интересува от Харис

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads