Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

3| 5010 |26.01.2011 НОВИНИ

Всеки пети кредит с голям проблем

.
4-те най-големи банки имат потенциал да издържат на ниво на лошите кредити от 25%, без чужда помощ.
 

Лошите и преструктурираните кредити удариха нов рекорд в края на 2010 г. За декември те са 18,09 на сто от всички банкови заеми, раздадени у нас. Стойността им е 7,173 млрд. лв. Това става ясно от данните на централната банка. В края на ноември проблемни бяха 17,9 на сто от кредитите.

Причина за новия рекорд е увеличението на лошите и преструктурирани фирмени кредити. За месец те са се увеличили от 19,1 % на 19,4 процента. Добра новина обаче има при кредитирането на домакинствата. В този сегмент процентът на лошите и преструктурираните кредити намалява за първи път от март 2009 г. насам. Засега обаче намалението е пренебрежимо - от 16,44% до 16,4%. Спадът се дължи на лекото подобряване на показателя при потребителското кредитиране. Там през декември делът на проблемните кредити е 16,7 на сто при 16,9 % през ноември. При жилищните кредити има малък ръст от 15,5 на сто през ноември до 15,6% през декември 2010 г.

Главният икономист на Уникредит Булбанк Кристофор Павлов прогнозира, че пикът на лошите кредити ще е именно през тази година. Според него четирите най-големи банки в България имат потенциал да издържат на ниво на лошите кредити от 25 %, без да прибягват до чужда помощ. Павлов обаче твърди, че това е черен сценарий, на практика нямало вероятност той да се сбъдне. Като “лоши” се определят кредитите с просрочие при обслужването над 90 дни. Според Павлов те едва ли ще достигнат повече от 15 на сто през 2011 г. Преструктурирани са заемите, на които условията са предоговорени. (Труд)
f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 9| 6077 |25.01.2011 За всеки 2-ри домашното насилие е семеен проблем . 0| 5516 |22.01.2011 Жълт код в по-голямата част от България . 23| 4963 |19.01.2011 М. Манолова: Управляващите финтират, за да си решат проблема . 1| 7075 |13.01.2011 30 града в страната имат проблем със замърсяването на въздуха

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads