Сова Харис: Партията на Слави с най-високо доверие, Мая Манолова преди ДПС и ДБ
Значителен прогрес при разширяване на атмосферата регистрираме при „Изправи се.БГ“ – 12,5% и при Демократична България – 9,9%.
Близо половината от българите или 47,3% са на мнение, че следващите парламентарни избори у нас трябва да са предсрочни и организирани от служебно правителство. 35,5% смятат, че изборите трябва да са редовни - през март 2021 г. А 55,4% са напълно сигурни, че ще гласуват на следващите избори за парламент.
Това сочат данните от проучване на агенция "Сова Харис", проведено между 19 и 25 август 2020 г. сред 1000 пълнолетни български граждани. В допитването са засегнати темите за протестите у нас, предложенията за промени в Конституцията и свикването на Велико народно събрание.
61,2% от запитаните отбелязват, че предложението на премиера Бойко Борисов за промени в Конституцията е опит за печелене на време и оцеляване във властта. Близо половината от българите – 49,6% предпочитат първо управляващите да подадат оставка, а след това да се предприемат следващи стъпки към промяна.
17,8% от анкетираните считат, че е необходимо приемането на нова Конституция. Голяма част от гражданите – 42,9% са на мнение, че е достатъчно да се направят поправки в действащия основен закон.
Близо половината от респондентите – 48,3% подкрепят напълно протестите, а 45,6% не одобряват радикализирането на недоволството и проявите на гражданско неподчинение - като възпрепятстването на свободното движение на гражданите или пък блокиране на достъпа до министерства.
Главният прокурор, Висшият съдебен съвет, Народното събрание и президентът
84,2% от участниците в допитването са „за“ главният прокурор да бъде задължен да се отчита пред парламента на всеки 6 месеца, а 81,2% са съгласни мандатът му да бъде намален от 7 на 5 години.
Забелязва се почти еднакъв резултат при допитаните за това дали Висшият съдебен съвет да се раздели на два независими органа – на съдиите и на прокурорите – 47,5% са съгласни, докато 45,3% не могат да преценят.
Близо 80% от запитаните подкрепят идеята броят на депутатите в Народното събрание да бъде намален от 240 на 120. Близо 70% са „за“ редуцирането на състава на Великото народно събрание от 400 на 200 депутати.
Също така 65,1% подкрепят въвеждането на задължително машинно гласуване, а 62% - дистанционно гласуване по пощата и интернет.
65,5% са против президентът да се избира от парламента, а не чрез пряко гласуване.
Рейтинг на личности и институции
С най-голямо доверие сред българите се ползва президентът Румен Радев – 48,2%. Той среща и 33,9% недоверие. Радев измества председателя на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски, който получава 36,9% подкрепа и 42,6% недоверие.
На трето място е Слави Трифонов с 31%, следван от столичния кмет Йорданка Фандъкова – 26,4%.
Премиерът Бойко Борисов е на 7-мо място и получава 20,2% подкрепа. Пред него са вицепремиерът Томислав Дончев и председателят на гражданската платформа "Изправи се.БГ" и бивш омбудсман Мая Манолова.
В страната президентството е институцията с най-високо доверие сред гражданите – 44,5%. МВР получава 27,2% подкрепа, а правителството – 19,3%.
Одобрението на прокуратурата е 16%, а това на съда – 11,9%.
Доверието към парламента е -11,4%.
От външните институции - най-много българите имат доверие на Европейския съюз – 52,4% и на НАТО – 30,9%.
Данните са от представително за пълнолетното население на страната проучване, проведено от СОВА ХАРИС по поръчка на вестник «Труд» в периода 19 – 25 август 2020 г. сред 1000 български граждани. Изследването е реализирано по метода на стандартизираното face-to-face интервю в дома на респондента.
Моля, подкрепете ни.