Диагноза COVID-19, но без тест. Лъже ли статистиката за броя на заразените?
Пореден повод за съмнения се появяват заради публикация на младо момиче в социалните мрежи, което твърди, че след преглед при лекар и без нейно знание в амбулаторния лист е била записана диагноза COVID-19. PCR тест обаче така и не е бил направен.
Ето какво разказва Зорница Алексиева:
“Отидох в болницата “Медика Русе” на 28 юни, защото имам алергия от цъфтящите липи, която се беше влошила, и ми се беше надуло гърлото, заради което имах и затруднено дишане. Преди да отида си измерих температурата, която беше 36.6 градуса. Когато отидох, ми измериха температурата и ме попитаха дали ще лежа в болницата. Естествено, отказах. Заявиха ми, че трябва само да подпиша амбулаторния си лист и да се прибирам. Ако желая да ми бъде направен тест, трябва да лежа 10 дни в болницата. Понеже не бях в състояние да чета нещата в амбулаторния лист, а придружителят ми не бе допуснат вътре, подписах набързо и си тръгнах. Вкъщи видях, че имам диагноза COVID-19 без направен тест. Направих си тест в лаборатория на следващия ден, който беше отрицателен. Искам всички да разберат как точно се поставят диагнози и защо случаите на COVID-19 се увеличават с всеки изминал ден!”
Posted by Зорница Алексиева on Tuesday, June 30, 2020
Автентичността на данните в амбулаторния лист обаче също предизвика съмнения - адресът бил фалшив, а диагнозата - зле направен фотошоп. Потребители с набито око твърдят, че документът е фалшив. Справка на FrogNews в сайта на лечебното заведение показа, че д-р Едис Реджеб - лекарят, прегледал момичето, е всъщност специализант по кардиология.
Остава въпросът защо кардиолог преглежда човек с алергия. Спорно е също и защо на листа няма предписано лечение, ако пациентът е бил в по-критично състояние.
Екипът ни се опита да се свърже със Зорница Алексиева. Отговор от нейна страна все още няма.
Възможността нещо подобно да се случва обаче вече е твърде голяма. Причината - от всевъзможни места граждани разказват за медицински своеволия и ситуации, при които диагноза COVID-19 се лепва на всеки, а коронавирусът е причина за смърт при мнозина. Дори предлагат и пари на опечалените близки, ако склонят да сложат покойника в графа “жертва на COVID-19”.
В амбулаторния лист обаче прави впечатление и номерът на поставената диагноза - МКБ U07.1. Справка в Националния център по обществено здраве показва, че всъщност това са реални кодове, въведени от Световната здравна организация за отчитане на COVID-19.
Ето и какво пише:
Използвайте този код, когато COVID-19 е потвърден чрез лабораторно изследване, независимо от тежестта на клиничните признаци или симптоми. При необходимост от идентифициране на пневмония или други прояви, използвайте допълнителен код.
Не включва:
коронавирусна инфекция, неуточнена локализация (B34.2)
коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде (B97.2)
Тежък остър респираторен синдром [SARS], неуточнен (U04.9)
Джесика Вълчева
Моля, подкрепете ни.