Анкара следи аферата "Захар" и казуса с Гриша Ганчев
Запознати смятат, че привличането на Шефик в разследването, е препоръчано от най-високо място в Турция. Възможно е това да е станало на 18 май, когато премиерът Ердоган пристигна в правителствената резиденция „Евксиноград” за среща с българския си колега Бойко Борисов и министър-председателят на Катар шейх Хамад бин Джасем ал Тани.
Припомняме, че на 10 май 2012 г. стартира акция „Захар” на ГДБОП и НАП. Бяха арестувани няколко човека, между които и синът на ловешкия бизнесмен Гриша Ганчев – Данаил. По-късно специализираният апелативен съд го остави за постоянно в ареста. Постоянна мярка "задържане под стража" магистратите постановиха и за Милко Талев, Ивайло Талев, Тодор Симеонов и Милко Димитров.
Съдът пусна под домашен арест единствено Камелия Мирчева. Тя има тежко заболяване и е самотна майка на 14-годишната си дъщеря.
Според специализираната прокуратура, за малко повече от два месеца шестимата са ощетили бюджета с близо 200 000 лева от ДДС. По делото са приложени записи от специални разузнавателни средства и са разпитани над 10 свидетели.
Данаил Ганчев, Камелия Мирчева и Милко Димитров са изпълнителни директори на "Литекс комерс".
Разстроен от случилото се Гриша Ганчев даде няколко изявления пред медиите, в които обяви, че е възможно фирми да са вършили нещо нередно, но не и тези под „шапката” на „Литекс”.
На 29 май обаче Спецпрокуратурата повдигна обвинение и на самия Гриша Ганчев Собственикът на Литекс е обвинен и за заплаха за убийство, отправена към шефа на НАП Красимир Стефанов. На Ганчев е повдигнато обвинение и по аферата "Захар".
Прокуратурата наложи на бизнесмена рекордната за България мярка за неотклонение в размер от 500 000 лева.
Тогава тръгнаха слухове, че Ганчев е решил да разпродаде целия си бизнес и да се пресели в чужбина след приключване на разследването. Той и до момента не вярвал, че може да се стигне до съд, защото смятал, че е невинен, накиснат е или е станала грешка.
Наблюдателни репортери обаче припомнят, че през февруари бе официално открит завода за производство на китайски автомобили „Грейт Уол” – „Литекс моторс”. На тържеството премиерът похвалил китайските инвеститори, но нито веднъж не споменал името на Гриша Ганчев. Някои определят това като знак, че нещо в отношенията им е почнало да „скърца”. Това обаче са версии и слухове, които често съпътстват новините около популярните имена от политиката и бизнеса.
Все още афектиран от случващото се Ганчев заяви, че ще спре да дава пари за спортни клубове. Разпадна се и дълго подготвяния съюз между него и собствениците на ЦСКА за придобиване от Ганчев на 40 на сто от акциите на големия клуб.
Шефик знаел много за схемите със захарта.
Особен момент в сагата със захарта е отстраняването на зам.-шефа на НАП Тошко Тодоров от длъжност. Той е считан за един от водещите специалисти по измамите с ДДС и укриване на данъци. Дано изваждането му от НАП да е случайно съвпадение с разследването на аферата „Захар”, а да не е именно заради засегнати в аферата, коментират многозначително наблюдатели.
Гриша Ганчев твърди, че не участва в незаконен бизнес.
Евентуалното привличане на Бедри Шефик в разследването наистина би променило доста неща. Турчинът е добре известен у нас. Той е от Силистренско и нашумя като кръвен враг на Доган.
Преди две години той бе обстрелван с 9 куршума в Истамбул, но само два попаднаха в него. Инцидентът е станал в кв. "Флория". По време на комунизма Шефик бил готвен от Държавна сигурност заедно с Ахмед Доган за лидери на българските турци. Твърди се, че е бил дубльорът на Сокола за нелегалните движения. Шефик е бил доцент в Техническия университет в столицата, но по време на възродителния процес попада в затвора. По-късно е екстрадиран в Турция, където бързо прави преуспяващ бизнес. По-късно се връща в България и приватизира захарните заводи в Девня. Това му навлича много неприятности, и става причина името му да се свързва с измами. Арестуван е от МВР, а по-късно се изнася отново в Турция. Обявен е за издирване чрез Интерпол. Шефик е бил съден както в България, така и в Турция. В южната ни съседка той е известен и като политик. Учредител е на Партия за развитие и равенство, която е много влиятелна сред българските турци в южната ни съседка.
Една от версиите на турската полиция е, че Шефик е жертва на заговор в България. Самият Шефик също допуска такава вероятност. Дори заявява, че знае кои са поръчителите на атентата срещу него, споменава и Гриша Ганчев.
Шефик твърди също, че разполага със списък на турски бизнесмени, които са направили инвестиции в България, но после са били изгонени от страната, а капиталите им са минали в ръцете на престъпни групировки, свързани с политически кръгове.
Това било голям проблем и е предмет на неофициалните разговори между ръководителите на двете държави.
Дори някои от рекетьорите и изнудвачите да бъдат съдени, законът не предвижда какво се случва със заграбените имоти, фирми и пари. Така и не е ясно, какви права имат ограбените от мафията и защо държавата не ги защитава като жертви на организираната престъпност, а ги кара сами да водят дела за връщане на заграбеното.
Моля, подкрепете ни.