Прокурорката, „оневинила“ фирмите до Пеевски, се оказа галеница на Цацаров

Медията ни ви разказа за скандалното решение на Варадинова да прекрати разследването за фалшифицирането на документи с мотива, че ментетата, с които фирмите „Аполо Инженеринг“ и „Ардастрой“ претендират да вземат маститата сума, не й били предоставени от въпросните дружества и от синдиците на КТБ. В същото време въпросната прокурорка разполага с копията на фалшификатите, свидетелски показания, както и клетвена декларация пред нотариус, доказващи фалшификацията.
Юристи недоумяват защо Емилия Варадинова не е изискала и иззела „оригиналите“ на фалшивите документи, за да извърши експертизи, а е предпочела да прекрати разследването, което касае ощетяването на над 20 държавни предприятия, сред които „АЕЦ-Козлодуй“, „Булгаргаз“, Летище София, НКЖИ, „Терем“, „Кинтекс“, „Топлофикация-София“ и много други. Чрез документите, които е трябвало да провери Варадинова, двете фирми, близки до Пеевски, от 4-ти ред като кредитори, се нареждат на първи ред наравно с Фонда за гарантиране на влоговете, оставяйки зад себе си не само изброените предприятия, но и вложителите.
С казусат са запознати президентът Румен Радев, премиерът Бойко Борисов и всички политически партии. Колеги на прокурор Емилия Варадинова обясняват „смелостта й“ да действа по този начин, със светкавичното й професионално израстване, подпомогнато лично от Сотир Цацаров. Ето как става това:
Професионалният път на Емилия Варадинова започва в районна прокуратура Своге по времето, когато общината е в ръцете на ДПС. Ведомството се оказва тясно за възможностите й и тя се мести през 2014 година в Софийска районна прокуратура. В рамките на една година качествата й са забелязани не от кого и да е, а от Сотир Цацаров, който през 2015 година я командирова в специализирания отдел на СГП. Мястото не е случайно, защото там се разследва фалита на КТБ, псевдо-убийството на Делян Пеевски и други знакови дела. Оттам службата се сдоби с унизителното и същевременно страховито прозвище „шпицкоманда“.
Според Закона за съдебната власт изрично е упоменато, че магистрат може да се командирова до една година. Правилата, обаче „подминават“ Варадинова, защото тя попада в съвсем друга графа-тази на богоизбраните. В документа за командироването й изрично е упоменато: „Срок на командироване до заемане на длъжността чрез конкурс“, обърнаха внимание юристи. Така излиза, че от 2015 досега-сиреч три години, такъв не се обявява. Източниците ни са категорични, че това няма как да стане без благословията на главния прокурор.
В момента Варадинова се готви да направи още един скок. Този път тя иска да се приземи в спецпрокуратурата, прочула се в обществото като бухалката на властта и модела КОЙ.
Представители на държавното обвинение с интерес следят казуса с прекратеното производство от Варадинова. Те се питат дали след отказа й, Главна прокуратура ще се самосезира и ще провери прокурорския акт по реда на служебния контрол. Напомнят, че основание за това дава ЗСВ.
Реклама / Ads
Моля, подкрепете ни.






КОМЕНТАРИ