"Славия" получи допълнителен стимул преди дербито срещу ЦСКА в събота (18:00, "Българска армия"). Международният букмейкър "Спортингбет" стана спонсор на най-стария столичен отбор, две седмици след като се обвърза с варненския "Спартак".
Сделката между "Славия" и "Спортингбет" беше договорена и сключена в централата на компанията в Лондон лично от шефа на футболния клуб Венци Стефанов, в нея са фиксирани бонуси за участие на отбора в евротурнирите, научи Frognews.bg. В петък, 16:30 ч., на стадион "Славия" ще бъдат показани новите екипи с поставеното лого на букмейкъра, а в събота отборът ще ги сефтоса срещу лидера в "А" група. "Спортингбет" обаче няма не дава почти никакви шансове на своя отбор за дербито:
- коефициенти за краен изход: ЦСКА 1.222 - равен 5.00 - Славия 11.00
- хендикап: ЦСКА (-1 гол) 1.909 - равен (-1) 3.50 - Славия (+1 гол) 3.40
- резултат на полувремето: ЦСКА 1.75 - равен 2.30 - Славия 9.50
- най-вероятен точен резултат - 2:0, коеф. 4.75
- да вкарат гол в мача без значение от резултата: ЦСКА да 1.071, не 7.00 - Славия да 2.30, не 1.533
Венци Стефанов предвижда пресконференция в понеделник или вторник, на която да обяви детайли по контракта.
Финансовата инжекция за оставащите 9 кръга от първенството в "А" група не е голяма и не може да бъде използвана за покупка на играчи от чужбина, но с нея могат да бъдат покрити част от разходите по базата и проспериращата юношеска школа на "Славия".
Мобилните оператори "МТел" и "Вивател" наливат 7-цифрени суми, за да се асоциират с водещите футболни марки "Левски" и ЦСКА, "Глобул" се олицетворява с "Литекс". За разлика от тях "Спортингбет" по-скоро търси масово присъствие в професионалния футбол с цел завладяване на неразработения пазар на интернет залози в България. Естественото продължение на стратегията е след София и Варна букмейкърът да се обвърже с отбор от Пловдив или Бургас.
На петъчната пресконференция на "Славия" треньорът Стевица Кузмановски ще отговори дали има обявени допълнителни финансови стимули за мача с ЦСКА. Теоретично букмейкърът ще спечели, ако "белите" играят срещу основния поток от залози и успеят да поднесат изненада.
В ЦСКА напоследък се занимават повече със съдийството, отколкото със своята игра. Камбаната срещу реферите беше бита превантивно още преди дербито с "Локомотив" (Сф). Последва изригване след мача (0:0) най-вече заради спорна ситуация за дузпа, която от гледната на рефера Николай Йорданов изглеждаше чиста симулация. Треньорът Стойчо Младенов продължи темата и след назначението на Ангел Бекяров за предстоящото дерби: "Има очевадна тенденция срещу нас, бях наясно с това от самото начало на първенството и неслучайно алармирах още след първия кръг в Ловеч. Позволете ми да знам как стоят нещата. Няма мач, в който да не сме ощетени, дори и в домакинските. Продължаваме да бъдем мачкани. Преди мача с "Локомотив" алармирах Борислав Александров и останах доволен от назначението на рефера, защото той е от тези, които трудно могат да бъдат обработени, но на мача бях двойно по-разочарован от поведението на главния и помощниците му. Сега за мача със "Славия" е назначен Ангел Бекяров, който е разумен човек и се надявам да даде максимални и равни възможности на двата отбора. Готов съм да направя видеобрифинг, на който да покажа всички ситуации, в които сме ощетени, така както направих през 2003 година. Ще спра дотук, защото не е моя работа в ЦСКА аз да коментирам съдийството."
Емил Костадинов схвана намека и подкрепи позицията на треньора. Същевременно двамата признаха, че анонсираната от боса Александър Томов среща на ръководството за лятната селекция след мача с "Локомотив" още не се е провела и дори не е насрочена.
Стойчо Младенов има няколко кадрови проблема за мача със "Славия". Отпада таранът Неи, който пипна инфекциозно заболяване от повалените преди него Фелипе Машадо, Джихад Кемил и масажиста Николай Исполджийски. Треньорът очаква другата седмица болните да подновят тренировки.
В отсъствието на Неи титуляр на върха на атаката ще играе джокерът Евгени Йорданов, който спаси ЦСКА с късен гол за 3:2 срещу "Спартак" (Вн). Сърцатият кюстендилец спаси положението и през 2005 година, когато заради липса на алтернатива игра с болки и вкара ключови попадения за 30-ата титла.
Волейболният клуб на ЦСКА отправи апел към феновете за подкрепа в полуфиналната серия срещу вечния съперник "Левски Сиконко", но първият от мачовете в зала "Васил Симов" на комплекс "Червено знаме" съвпада до минута с футболното дерби. Вторият е в неделя от 17:30 ч.
Съдийски назначения - "А" група, 22.кръг
5 април (събота)
15:00 Ботев - Локомотив/Пд - главен Антон Генов, помощници Н. Ангелов и И. Вълчев, 4-ти Б. Колев (Сф)
17:00 Вихрен - Локомотив/Сф - Цветан Георгиев, Н. Джугански и В. Гаврилов, И. Ангелов (Сф)
17:00 Марек - Черно море - Николай Йорданов, Кр. Керезов и В. Мишев (Сф), Н. Попов (СтЗ)
17:00 Беласица - Видима-Раковски - Асен Николов (Пз), К. Манолов (Сф) и Тр. Думбалаков (Пд), Г. Караколев (Кн)
18:00 ЦСКА - Славия - Ангел Бекяров (Пд), Г. Славов (Пл) и Дан. Милушев (Сф), Ст. Алексиев (Сф)
19:00 Левски - Спартак/Вн - Ахмед Ахмед (Бс), Н. Петров и Й. Ронков (Гб), П. Тончев (Сф)
19:00 Литекс - Пирин-Бл - Венцислав Кознички, Тих. Боболов и Кр. Кандиларов (ВТ), Г. Йорданов (Гб)
19:00 Черноморец-Бс - Берое - Александър Костадинов (Сф), Кр. Николов и Кр. Василев (Рс), Р. Мирянов (Вн)
Западна "Б" група, 18.кръг
4 април (петък), 16:00 ч.
Академик/Сф - Пирин/ГД - Ив. Червилов (Бл), С. Деянов (Кн) и Др. Стойков (Бл), Мл. Пенев (Кн)
5 април (събота), 17:00 ч.
Монтана - Етър/ВТ - Вл. Вълков (Пд), Ил. Топалов (См) и Ем. Митев (Пд), Ив. Лазаров (Пл)
Янтра/Гб - Велбъжд/Кн - Г. Димитров, Ст. Луков и Дан. Захариев (Сф), Р. Христов (Пл)
Чавдар/БСл - Рилски спортист/Сам - М. Богдев, Н. Христов и М. Димитров (Бс), Б. Маринов (Сф)
Спортист/Св - Локомотив/Мз - С. Адем (Тщ), Ц. Симеонов (Рз) и В. Йорданов (Рс), И. Бабанов (Бл)
Спартак/Пл - Миньор/Пк - Ст. Тодоров, И. Жечев и М. Димитров (Шн), Кр. Ангелов (ВТ)
Чавдар/Етр - Белите орли/Пл - Ст. Денев, Г. Дойнов и М. Шефкет (ВТ), Ив. Петров (Сф)
Източна "Б" група, 18.кръг
5 април (събота), 17:00 ч.
Панайот Волов/Шн - Дунав/Рс - Ив. Стоянов, Ем. Вангелов и Ст. Апостолов (Бл), М. Йорданов (Рз)
Несебър - Родопа/См - Ан. Ангелов, Ал. Дамянов и Анг. Баялцалиев (Сф), Ст. Павлов (Бс)
Свиленград - Светкавица/Тщ - Р. Станев, Мил. Станев и Р. Енчев (Вн), Д. Петков (Пд)
Сливен - Бенковски/Бяла - И. Кирилов (Вр), Пл. Хинков (Лч) и П. Иванов (Мон), Ив. Бозев (Пд)
Хасково - Калиакра/Кав - Ан. Дончев, Ас. Атанасов и Неш. Маринов (Св), Л. Йонов (Пд)
6 април (неделя), 17:00 ч.
Нафтекс/Бс - Миньор/Радн - Пл. Божидаров, М. Ангелов и Мл. Маринов (Сф), Д. Андреев (Кж)
Марица/Пд - Спартак/Пд - Хр. Ристосков, Кр.Стоилов и Н. Марков (Бл), Вл. Овчаров (См)