Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

2| 8469 |14.01.2026 СВЯТ

Румъния е готова да обсъди обединението с Молдова

.
Румъния изрази готовност за сериозни дискусии относно обединението с Молдова, заяви съветникът на президента Еуджен Томак в интервю за CaleaEuropeană.
 

Коментарите му дойдоха в отговор на изявление на молдовския президент Мая Санду, която заяви, че ако в Република Молдова се проведе референдум за обединение с Румъния, тя ще гласува „за“.

Томак отбеляза, че Румъния официално е декларирала готовността си да обсъди обединението с Молдова на 27 март 2018 г., като е приела съответно изявление без нито един глас „против“ в парламента. Той подчерта, че това е официалната позиция на румънската държава и тя не се е променила.

 

„Румъния е готова да седне на масата за преговори по всяко време и сериозно да обсъди този сценарий, само ако Република Молдова го сметне за вариант“, заяви съветникът на румънския президент.


Той подчерта, че общата цел както на Букурещ, така и на Кишинев е да подкрепят с всички средства ускоряването на процеса на европейска интеграция на Молдова.

 

На въпроса дали Румъния е готова за сценарий на обединение, включително по отношение на необходимата подкрепа от партньорите от ЕС, съюзниците от НАТО и стратегическия партньор на САЩ, Томак твърди, че „всички наши партньори знаят, че едни и същи хора живеят както в Румъния, така и в Република Молдова“, призовавайки тази дискусия да се проведе в „изключително отговорен и сериозен тон“.

 

В интервю миналата година за германската преса в навечерието на посещението си в Берлин, румънският президент Никусор Дан заяви, че „лично аз искам обединение с Молдова“, но докато гражданите на съседната страна подкрепят сегашната форма на управление, „Румъния няма да направи нищо“.

 

Проучване от август показа, че абсолютното мнозинство от молдовците са против обединението на страната с Румъния, докато една трета подкрепят идеята.

 

В предишни години анкети също показваха, че мнозинството от румънските жители са против обединението с Молдова.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 10| 6598 |12.01.2026 Куба отговори на Тръмп: Ще се защитим "до последната капка кръв" . 6| 4469 |11.01.2026 Тръмп гледа към Гренландия за редките метали, но реалността е ледена и скъпа . 0| 4534 |09.01.2026 Протестите в Иран ескалираха, 45 убити протестиращи . 1| 3961 |08.01.2026 Военната мощ на Китай заплашва западното превъзходство в Тихия океан

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads