Реклама / Ads
0| 4725 |11.02.2019 СВЯТ

Сръбската опозиция подкрепи протестите срещу президента Вучич

.
Александър Вучич Източник: БГНЕС
Сръбската опозиция бойкотира парламента и подкрепи протестите срещу президента Александър Вучич. Организаторите на протеста, който редовно събира до 20 000 души, засега отказват да застанат зад която и да било партия. Протестиращите настояват Вучич да премахне хватката си върху медиите и за справедлива рамка за избори.
 

Най-големият опозиционен блок в Сърбия в понеделник започна бойкот на националния и местните парламенти в проява на солидарност с протестите срещу президента Александър Вучич, съобщи ДПА.

 

Протестите се провеждат в Белград всяка събота от началото на декември и в последните седмици в над 20 други сръбски градове. Мотото "1 от 5 милиона" бе измислено, след като Вучич отхвърли протестите, като каза, че той няма да се огъне, "дори и вие да сте 5 милиона".

 

Ние няма да участваме, докато исканията от протестите "1 от 5 милиона" не бъдат изпълнени и не бъдат създадени условия за свободни и честни избори, заяви в декларация Съюзът за Сърбия.

 

Организаторите настояват Вучич да премахне хватката си върху медиите и за справедлива рамка за избори. Като президент Вучич има малко формални права, но контролира медиите и икономиката чрез неговата Сръбска прогресивна партия, която доминира в парламента и в която той фактически е недосегаем авторитет. Ние не искаме да бъдем част от фасадна демокрация и да осигуряваме легитимност на един тоталитарен режим, който задушава цялата опозиция и третира политическите съперници като врагове на държавата, заяви Съюзът за Сърбия.

 

Този съюз обединява около двайсетина партии и движения от различни части на политическия спектър. Организаторите на протеста, който редовно събира до 20 000 души, засега отказват да застанат зад която и да било партия, включително и зад Съюза за Сърбия. Те посочват, че повечето опозиционни политици са управлявали преди идването на власт на Вучич през 2012 г. и не са въвели реформи, които да предотвратят злоупотребите и корупцията в правителството, съобщава бТВ.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2777 |16.08.2025 Протестите в Сърбия не стихват: Сблъсъци между демонстранти и полиция . 6| 2787 |15.08.2025 Белград и Нови Сад се тресат от протести . 3| 2709 |14.08.2025 Ескалация на напрежението в Сърбия: Сблъсъци между привърженици и противници на Вучич . 22| 38060 |03.07.2025 Революция в Сърбия! Вучич губи легитимност, ЕК не се намесва

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads