Честит нов ВСС. На добър час и лека нощ
Светът на фантазиите има свойството да се отдалечава на светлинни години от реалния живот. Но какво друго ни остава, освен да се надяваме, че този ВСС няма да е като онзи ВСС. Макар да знаем колко дълбоко се заблуждаваме, защото членовете на онзи съвет са колеги и приятели на членовете на този съвет. Една смяна на караула никога не се е равнявала на една революция. Защото си остава просто смяна на едни хора с други.
За първи път през тази година и съдебната, и парламентарната квота бяха избрани по нова, публична процедура. Всеки един от кандидатиралите беше изслушван публично. Това наложи изборите да продължат дълго, дори през нощта. Илюзия за прозрачност.
Най-дълго беше събранието на съдиите, на което делегатите изслушваха, гласуваха и броиха бюлетини цяло денонощие. Те избраха шестима представители.
Прокурорите от страната имат четирима, а следователите - един представител.
Цял ден продължи и изслушването на 17-те кандидати от парламентарната квота. От тях бяха избрани 11 души. Квота означава, че политическите сили вкярват във ВСС тези, които искат. Дали избраните ще отвърнат с благодарност в определен момент? Ще видим. Досега е било така, няма гаранции, че нещо ще се промени.
На церемонията по предаването на мандата на ВСС присъстваха президентът Росен Плевнелиев, председателят на Народното събрание Цецка Цачева, министър-председателят Бойко Борисов, членовете на Конституционния съд, представители на дипломатическия корпус у нас. С една дума – цялата власт. ВСС и властта – железен юмрук. Срещу кого? А дано е срещу престъпхността. А дано, ама надали.
В състава на новия Висш съдебен съвет влизат 11-те, които изпрати парламентът: Васил Петров, Галина Пачовска-Карагьозова, Димитър Узунов, Каролина Михайлова, Магдалена Лазарова-Проданова, Мария Кузманова, Незабравка Стоева, Светла Петкова, Соня Найденова, Юлиана Колева и Ясен Тодоров.
Делегатите на съдиите успя след 24-часово заседание да избере шестимата свои представители: Камен Иванов, съдия от Апелативния съд, Юлия Ковачева, съдия във Върховния административен съд (ВАС), Милка Итова, съдия в Софийски градски съд (СГС), Даниела Костова от Окръжния съд във Варна, Галя Георгиева - Апелативен съд, Пловдив и Калин Калпакчиев - съдия в Апелативен съд София. Последният – калпакчиев е същият, който оневини Марио Николов по делото за източване на милиони по САПАРД. Брюксел се разгневи. Тук такива емоции нямаше. Свикнали сме. Калпакчиев в новия ВСС – това промяна ли е? Е, щом казвате...
Следователите избраха зам.-директора на Национална следствена служба (НСлС) Румен Георгиев. В НСлС имат и кандидат за главен прокурор. Като му дойде времето.
Последни своя избор направиха прокурорите: Камен Ситнилски, Михаил Кожарев, Румен Боев и Елка Атанасова. Един от тях е известен с топлите връзки с групата на „Килърите” срещу които в момента върви дело за организирана престъпна група, три убийства, рекет, побоища и пр. Може да са злостни слухове? Възможно е, но е може и да не са.
Борис Велчев щял предложи на новия Висш съдебен съвет да започне процедурата за избор на нов главен прокурор. Това щяло да се случи в първия възможен момент. Междувременно стана професор. Росен Плевнелиев вероятно ще му връчи и орден "Стара планина". В името на надграждането. И за заслуги.
Имаме нов ВСС. Над предишния тежеше сянката на Красьо Черничкия от Плевен. Сочеха го като кадровик, който с едно вдигане на телефона, решавал определени назначения. Че е ставало така – ставало е. Но не е бил Красьо от Плевен кадровика, а някой съвсем друг. Красьо уж щяха да го съдят, но нищо не стана. Разкарваха го като панаирджийска мечка из съдебните зали и накрая го пуснаха по живо - по здраво. Главният кадровик обаче остана.
„Не, това не е никаква демокрация. Трябва пречистване, пречистване. Хайде, лека нощ”. Не, не го е казал някой уморен правист в среднощните бдения по избора на ВСС. Думите са на Никола Мушанов, два пъти министър-председател в средата на 30-те години. Мушанов е завършил право във Франция. Бил е съдия, прокурор и адвокат.
Хм, „лека нощ”. Да не би да искал да каже, че се спуска мрак? Или, че всичко е толкова втръснало, че е най-добре да си лягаме.
Утрото е по-мъдро от вечерта, учи народната мъдрост.
Българите вече не вярват на приказки.
Защо да вярват тогава на новия ВСС?
Стефан Петков
Моля, подкрепете ни.