1|
13524
|16.02.2010
АРТ ДЖУНГЛА
Уникални находки от злато, керамика и камък възкръсват в изложба
Най-представителните обекти и находки, открити през археологическо лято 2009 представя в изложба днес Националният архелогологически музей в столицата.
Събрала на едно място 300 забележителни археологически паметници от фондовете на 29 музеи в страната, експонирани в 26 витрини и 46 постера, тя представя по неповторим начин българската история и културата от палеолита до края на XIV век.
Подобаваща експозиционна площ в изложбата е отделена на най-ранните следи от човешка дейност по нашите земи, датиращи от палеолита, представени чрез автентични находки от белоградчишките пещери Козарника и Редака ІІ.
Праисторията и протоисторията е показана чрез експонати, открити в селищната могила Бургас, солодобивен център Провадия, новооткрито селище и производствен център Върхари (Кърджалийско) и скален комплекс Глухите камъни (Хасковско).
Праисторическа керамика
Постижения на тракийската археология е презентирана чрез археологическите паметници от царския гетски некропол в историко-археологически резерват Сборяново.
Впечатляващи експонати от гръцките колонии Одесос, Месембрия, Аполония и Дионисополис илюстрират по неоспорим начин истинския културен разцвет по нашите земи през античността.
Изключителен интерес представляват тракийските находки от римската епоха в Китова и Попова могила (Сливенско); Куртова могила (Радневско) и надгробна могила край село Бояново, (Елховско).
Забележителни са паметниците, открити по време на продължителното системно проучване на градските центрове от римските провинции Долна Мизия и Тракия – Филипопол, Марцианополис, Августа Траяна, Монтана, Сексагинта Приста и други.
Античният Пловдив - Филипопол
В експозицията са вкючени уникални находки от средновековните обекти от Първото и Второто български царства – Плиска, Преслав, Велико Търново (разкопки на Трапезица) и Перперикон, които се считат за едни от най-важните постижения на археологията в България през последните години.
Подобаващо място в изложбата имат и археологическите паметници, открити на територията на обекти по трасето на автомагистрала “Тракия”, чието проучване дава ценна научна информация за историческото ни минало.
Изложбата “Българска археология 2009”, с куратор Здравко Димитров, може да бъде видяна от 16 февруари до 1 май 2010 г.в залите на НАИМ.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads