12|
7296
|04.04.2011
ЧЕРНО И БЯЛО
Ройтерс: Корупция и престърност - все още бич за България
България, най-бедната страна членка на Европейския съюз, бавно се възстановява от дълбоката рецесия, която намали доходите и увеличи безработицата, удряйки по популярността на десноцентристкото правителство. Това се казва в коментар за рисковете пред България, цитиран от Ройтерс - агенцията, която публикува подобни анализи периодично за различни страни по света.
В сегашния анализ, посветен на България, се посочва, че поскъпването на храните и горивата, заедно с предприетите икономии и отлагането на реформите, доведоха до спад в доверието за кабинета на малцинството. Все пак, правителството все още упражнява солиден контрол върху властта благодарение на националистическата партия "Атака".
По-нататък се казва, че кабинетът понесе удар и заради неотдавнашния скандал с подслушванията, който породи подозрения за протежиране на високо ниво.
Правителството на Бойко Борисов трябва да представи по-категорични резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, за да запази доверието на ЕС, да спечели доверието на инвеститорите и да подсигури влизането на страната в Шенгенското пространство", пише Ройтерс.
По-нататък се прогнозира, че президентските и местните избори тази есен може да доведат до промяна в баланса на властта. Президентът социалист Георги Първанов представи плановете си за завръщането към активната политика. Според анализатори той може да се окаже популярната фигура, която да е в състояние да се противопостави на Борисов, чийто собствен мандат изтича през 2013 г.
Политическата нестабилност е малко вероятно да засегне българската валута - лева, тъй като тя е прикрепена към еврото, но може да доведе до увеличаване на разходите за подсигуряването на суверенния дълг на България и да увеличи цената за тегленето на заеми.
Корупцията и организираната престъпност все още са бич за България. Протежирането и необходимостта от подкупи за подсигуряването на бизнес сделки отблъскват чуждестранните инвеститори и подкопават икономическия растеж, пише Ройтерс. Анализът припомня, че Германия и Франция призоваха Брюксел да отложи присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство, планирано за март т.г., поради опасенията за корупция.
В позитивен аспект са отбелязани присъдите срещу двама високопоставени държавни служители заради злоупотреба с власт и незаконно присвояване на средства. Властите в София успяха да извоюват похвали от ЕС, но трябва да продължат усилията си и да поставят още високопоставени корумпирани служители зад решетките.
Върху репутацията на правителството бе нанесен сериозен удар в края на януари, когато записи, изтекли в медийното пространство, показаха, че Борисов е предложил защита на собственик на пивоварна от митнически проверки. Ройтерс пише, че Борисов е отрекъл всякакви нарушения и е заявил, че изтеклите записи са резултат от опитите му да прекъсне връзките между корумпирани държавни служители и босове на организираната престъпност.
Както и в предишни анализи Ройтерс посочва, че икономическата на България ще нараства по-бавно, тъй като бумът с недвижимите имоти, който бе двигател на предишния растеж, няма да се повтори.
По отношение на реформите също няма нови развития в сравнение с предходните анализи – намеренията на здравна и пенсионна реформа бяха изоставени заради протести и обществено недоволство.
Усвояването на европейските фондове върви по-добре през последната година, но въпреки това страната използва едва 10 процента от общо 7 млрд. евро евросредства, достъпни до 2013 г. Причините отново са мудна администрация и липса на добре подготвени проекти.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads