Реклама / Ads
5| 2707 |29.12.2024 ПОЛИТИКА

2024 г. на българската политическа сцена - между избори, "джендър пропаганда" и окупиране на трибуната

.
Последния ден на 50-ия Парламент: Депутати бойкотират трибуната, късат кабели, пеят химна на светлина от фенерчета
Два пъти на избори, служебен кабинет по нови конституционни правила и най-накрая в Шенген. Така много накратко можем да обобщим 2024 година за вътрешната ни политика. Как се случи това и какво още ни предостави тази година? 
 

Започнахме година с правителство, което всички наричахме "сглобка" между ГЕРБ и ПП-ДБ. "Некоалицията" избра и нови двама конституционни съдии – Десислава Атанасова и Борислав Белазелков.







Годината започна и със знаково убийство. Това на Мартин Божанов-Нотариуса. То повдигна въпроса: "Има ли брокери в правосъдието?". Оказа се също, че Нотариуса е имал частен клуб за магистрати, с които се е срещал периодично там, припомня bTV

 

От март България влезе в Шенген по въздух и вода. Но до очакваната ротация в правителството не се стигна. 

 

Така според новата Конституция президентът тръгна по "домовата книга" и назначи за премиер шефа на Сметната палата Димитър Главчев.

 

В началото на лятото бяхме отново на избори, но гласувахме и за евродепутати. Заради лоши резултати "Да, България" остана без лидера си Христо Иванов.

 

В парламента се появиха нови политически играчи - "Величие", но бързо замириса на партиен разпад. Разделение се появи и при най-старите и системни играчи.

 

Разрив между Делян Пеевски и Ахмед Доган създаде два лагера – АПС и "Ново начало". Хората на Доган щурмуваха централата на ДПС, а почетният предсведател беше изгонен от сараите. Войната в ДПС се пренесе в съда и в Централната избирателна комисия.

 

"Време разделно" настъпи и в БСП. Врагове и свои се обърнаха срещу Корнелия Нинова и й поикаха оставката. Така Нинова беше изключена от партията. Създаде се БСП-Обединена левица. 

 

Междувременно и 50-ият парламент си отиде без правителство, но с приети спорни закони, като забрана на ЛГБТИ пропагандата в училище. И в последния ден от 50-тия парламент стана най-напрегнато. Окупирана беше трибуната. Дърпаха се кабели на микрофони. Причината - дали ще се вземе решени за съдбата на "Мини Марица Изток". До решение така и не се стигна.







През октомври отидохме на седми подред предсрочни избори. На косъм в парламента да влязат 9 партии. Поставихме рекорд – 11 опита да се избере председател на парламента. Накрая Наталия Киселова застана начело на 51-ото Народно събрание.

 

Така влизаме в новата 2025 г. с искания за касиране на изборите, в очакване дали Конституционният съд ще върне правомощията на президента сам да определя кой да е служебен премиер и без държавен бюджет. Все така стои въпросът ще има ли редовен кабинет.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 19| 4850 |27.12.2024 ISW: Путин отхвърли мирното предложение за Украйна на Тръмп от ноември 2024 . 2| 3028 |22.12.2024 Анализатори за политическата 2024: Влизаме в историята като страната, която не може да си направи правителство и с най-много избори . 2| 3679 |20.12.2024 Официално: Бюджет 2025 остава за догодина, депутатите вече са в коледна ваканция . 3| 3527 |18.12.2024 Финансовият министър с извънредно изявление за Бюджет-2025: Градивни критики, лъжи, и непрофесионални становища

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads