Реклама / Ads
0| 5773 |16.12.2014 НОВИНИ

България губи църквата си в Чикаго?

.
Православната църква "Св. Иван Рилски - Чудотворец" в Чикаго
Българската общност в Чикаго може да загуби православната църква "Св. Иван Рилски - Чудотворец". Причината са дългогодишните съдебни споровете за принадлежността на храма.
 
Църквата е закупена през 1999-а година. Пет години по-късно Георги Иванов, човекът който дава първоначалната вноска за закупуването на сградата и става гарант на заема, с още няколко членове на църковното настоятелство са отстранени от управата. Започват спорове за принадлежността на църквата и отстраняване на свещеника Валентин Ноцков, които се пренасят в съда и продължават почти 10 години.

От основаването си през 1996-а година църквата е под юрисдикцията на Американската православна църква, но свещеникът Валентин Ноцков служи на български, предаде БНР. Биографията му е доста спорна. През 2008-а година той е разпопен от Светия синод в България. Но въпреки предупрежденията и писмата, свещеникът продължава да води службите, а в Американската православна църква, по неизвестни причини, не забелязват писмото за неговото разпопване.

Наскоро обаче съдът се произнесе, че въпреки настояванията, църквата "Св. Иван Рилски - Чудотворец" в Чикаго остава към православната църква в Америка, а не към Светия синод в България. Разпопването на Валентин Ноцков е признато и той е отстранен. Службите вече се водят на английски, а свещеникът е украинец.

Валентин Ноцков уверява, че това е временно и че от България ще дойде друг свещеник, но дали това ще стане, или постепенно едната от двете български православна църкви в Чикаго няма да бъде асимилирана и американизирана, е трудно да се предскаже.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 745 |14.12.2025 Кървав атентат с много убити евреи на плаж в Сидни . 0| 1226 |14.12.2025 Сестри Стоеви с титла на турнир в Индия . 0| 1084 |14.12.2025 Нова година в италиански влак – за 11 280 евро . 1| 1205 |14.12.2025 От 15 декември тръгва първият държавен "Магазин за хората"

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads