Реклама / Ads
3| 944 |18.11.2025 НОВИНИ

„Грижа на всяка цена“. 22 убити жени за година – време е за действие, казва нова кампания

.
Български фонд за жените стартира националната кампания „Грижа на всяка цена“, посветена на борбата с домашното насилие и подкрепата за пострадалите жени и деца. Инициативата започва дни преди 25 ноември – Международния ден за елиминиране на насилието над жени – и ще продължи до 8 март 2026 г.
 

Кампанията включва информационни активности, дарителска инициатива и поредица от събития. Целта е да повиши обществената чувствителност и да събере средства за кризисните центрове, които осигуряват убежище и помощ на жертвите.

 

Организацията припомня тревожните данни за домашното насилие в България.

 

През 2025 г. 22 жени са убити от партньор или близък мъж. През 2024 г. случаите са поне 20.


На телефон 112 са постъпили над 53 хиляди сигнала, като повече от половината са изисквали медицинска намеса.


През 2024 г. са регистрирани над 2500 престъпления, свързани с домашно насилие – ръст от над 65% спрямо предходната година.

 

Все още няма Национална статистика за домашното насилие, въпреки че създаването ѝ беше заложено в измененията на Закона за защита от домашното насилие в началото на 2024 г.

 

Фондът отбелязва, че почти половината областни градове нямат кризисни центрове. Там, където съществуват, капацитетът е недостатъчен. В София с население над 2 милиона души работят само два центъра. Ограничени са и възможностите за правна и психо-социална подкрепа.

 

Инициативата „Грижа на всяка цена“ включва няколко ключови събития:

– От 17 ноември до 8 март 2026 г. тече дарителска кампания. Подкрепа може да бъде оказана с SMS DMS SILA на 17 777 или през Platformata.bg.
– На 25 ноември фондът ще се включи в шествието „Нито една повече“.
– На 10 декември в Дома на Европа ще се проведе конференцията „Между статистиката и реалността: Домашното насилие в България отвъд числата“.

 

Събраните средства ще покриват медицински и хигиенни нужди, правна защита, психологическа подкрепа, дейности за децата и помощ при реинтеграция на жените, напускащи кризисните центрове.

 

От организацията подчертават, че домашното насилие е обществен, а не личен проблем, и призовават за съпричастност и подкрепа към кампанията.




Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 1044 |18.11.2025 След 100 години управление: Социалдемократите на ръба да загубят Копенхаген . 7| 1596 |18.11.2025 Дни след смъртта на Мая: Бебе кученце умишлено прегазено в Якоруда, искат наказания . 0| 1408 |18.11.2025 Бурният вятър блокира полети на летище София, поривите стигнаха 100 км/ч . 6| 1354 |18.11.2025 Държавни служители в земеделието и горите в протестна готовност заради ниски заплати

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads