Какви символи трябва да има върху питката за Бъдни вечер?
Питката е най-важната част от трапезата на Бъдни вечер, обяснява Валентина Костова от община Димитровград.
"Кръстът трябва да присъства на обредния хляб, салкъмът грозде - което е берекета, също така житните класове. Имаме и заградена кошара - символ на дома". Минка Димитрова от с. Крум спазва традицията, която повелява:
"Вечерта най-старият стопанин взема питата, вдига я високо и казва: "Колкото вдигам нависоко, толкова едри да са класовете и царевиците, да има благоденствие, да има здраве в това семейство, да има много деца. Първата хапка я слага на иконата. Ще отчупи и на свекървата. И после - по старшинство, всеки си чупи. На който се падне паричката, ще има много пари през годината".
В Средните Родопи съществено място в обичаите за Бъдни вечер заемат обредите, свързани с домашния огън, трапезата и Коледуването на деца и ергени. Около обредната трапеза се нарежда цялото домoчадие, а най-възрастната жена в семейството запалва свещ върху обредния хляб и прекадява трапезата и дома.
Бъдни вечер е първата кадена вечеря и е един от най-почитаните семейни празници. Няколко дни преди Рождество стопанинът на дома е отсякъл дебело дърво, което трябва да подържа буен огъня през цялата нощ, каза Анна Булгурова - екскурзовод в РИМ "Стою Шишков" в Смолян.
"Обредната трапеза в Средните Родопи се подрежда върху чиста и нова кърпа, постлана върху пода. Ястията са постни, включват варен фасул, сърми със зелеви листа, царевица или пшеница. Слагат се още сушени плодове, чесън, стафиди, орехи. Особено място на трапезата заема хлябът, той се отличава с богата пластична украса. На трапезата присъства и "Коледницата" - меден съд, пълен със сурови зърнени храни и има сложена една свещ - символ на изобилието в дома. В средата на тази празнично подготвена трапеза се слага, задължително, кесията на чорбаджията, за да се множат парите в нея през предстоящата година".
Моля, подкрепете ни.