За какво и за кой кабинетът "Главчев" развързва кесията предколедно, платени са 200 млн.лв.
Всичко това идва на фона на орязаните средства за култура, наука, образование, иновации, здравеопазване, които МС реши да прехвърли на Държавен фонд „Земеделие“ основно в помощ на т.нар. зърнари. Както и на проекта за бюджет 2025 с предвидени милиарди за заплати в сектор „Сигурност“ и дупка от 20 милиарда лева.
Така например самият министър-председател е вносител на точка, „за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г.“. Следват:
допълнителни разходи по бюджета на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори за 2024 г.;
допълнителни разходи по бюджета на Министерството на енергетиката за 2024 г.;
допълнителни разходи по бюджета на Министерството на образованието и науката за 2024 г.;
изменение на постановление на МС от тази година за одобряване на допълнителни плащания от централния бюджет по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията за 2024 г. за осигуряване на средства за инвестиционни проекти „Модернизация на жп линия София – Драгоман – сръбска граница: жп участък Волуяк – Драгоман, фаза 2″ и „Модернизация на жп линия София – Пловдив: жп участък Елин Пелин – Костенец, фаза 2″ на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ по Програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г.;
допълнителни разходи и извършване на промени на утвърдените със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. максимални размери на ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети през 2024 г. по бюджета на Министерството на правосъдието за 2024 г.;
Предстои и разпореждане с имоти – в полза на няколко общини, един синдикат и на Софийския университет.
даване на съгласие за учредяване на безвъзмездно право на ползване върху имоти – частна държавна собственост, на синдиката „Подкрепа“;
обявяване на имот – публична държавна собственост, за имот – частна държавна собственост, и за безвъзмездното му прехвърляне в собственост на община Костинброд, Софийска област.
обявяване на имоти – публична държавна собственост, за имоти – частна държавна собственост, и за безвъзмездното им прехвърляне в собственост на община Бяла, област Варна.
безвъзмездно прехвърляне правото на собственост върху имот – частна държавна собственост, на община Червен бряг, област Плевен.
безвъзмездно придобиване от българската държава чрез дарение на недвижим имот – частна собственост (в София), обявяването му за имот – публична държавна собственост, и безвъзмездното му предоставяне за управление на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за нуждите на Юридическия факултет.
На извънредното си заседание днес, вероятно последно за тази година, служебният кабинет прие куп решения за предоставяне на допълнителни плащания към министерства и държавни ведомства и предприятия. Сумата на тези плащания е около 200 млн. лв., като основно те се осигуряват за сметка на капиталовата програма на централния бюджет.
Правителството одобри разсрочване на възстановяването в държавния бюджет на предоставените през април 2024 г. 78.7 млн. лв. на НК „Железопътна инфраструктура“ за финансиране на втората фаза от модернизацията на жп линия София - Драгоман до сръбската граница. Мярката има за цел да продължи разплащането към изпълнителя по търговския договор и да се избегне прекъсване в работата по проекта. Средствата ще бъдат възстановени в държавния бюджет до 30 юни 2025 г. след верификация на извършените разходи от финансиращата европейска програма.
Най-голям допълнителен трансфер е одобрен към Министерството на отбраната - 38 млн. лв., за съпътстващи разходи по придобиването на новия тип боен самолет - I етап (транспорт, ДДС, мита и други разходи, свързани е изпълнението на международните договори). Повишаването на отбранителните способности на въоръжените ни сили е ангажимент България в рамките на НАТО в сложната среда на сигурност, се посочва в прессъобшението на МС.
Допълнително по бюджета за 2024 г. на Министерството на правосъдието се отпускат 7.3 млн. лв. за издръжка и капиталови разходи. Министерството на енергетиката пък ще получи 2 млн. лв., осигурени от капиталовата програма на централния бюджет. С тях ще се осигури финансиране на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци" от фонд „Радиоактивни отпадъци" (РАО) и от фонд „Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения" (ИЕЯС) за изпълнение на годишната инвестиционна програма на предприятието.
Комисията за регулиране на съобщенията ще получи почти 10 млн. лв. за обезпечаване на предстоящи плащания по сключени договори за изпълнение на инвестиционната си програма. Става въпрос за закупуване на измервателна апаратура за Национална система за мониторинг на радиочестотния спектър за граждански нужди, изграждане на лаборатория за електромагнитна съвместимост за тестване и контрол на радиоелектронна апаратура, разработване на система за образуване на пощенските кодове в България и др. дейности по сключени вече договори на КРС.
Министерският съвет даде съгласие чрез бюджета на Министерство на културата да бъдат разплатени 6.083 млн. лв. допълнително за държавните културни институти в областта на културното и аудио-визуалното наследство, държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства и училищата по изкуствата и културата.
Освен това Министерството на културата ще предостави 2.660 млн. лв. за финансово обезпечаване па сключени договори за теренни археологически проучвания и теренна консервация на недвижими археологически културни ценности, консервационно-реставрационни дейности на недвижими културни ценности, основен ремонт на дълготрайни материални активи и при добиване па дълготрайни материални активи.
Правителството отпуска средства и за финансиране на разходите за охрана от полицейски органи на „Метрополитен – София“. Допълнителният трансфер е в размер 15.572 млн. лв. и ще бъде предоставен по бюджета на Столичната община. Необходимите средства ще се осигурят за сметка на преструктуриране на разходите по централния бюджет за 2024 г.
Одобрени са промени и по бюджета на Министерството на здравеопазването - увеличава се капитала на „Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Пантелеймон - Ямбол" чрез парична вноска в размер на 11.580 млн. лева. Средствата ще се разходват за индексиране на цената на договор от 22.02.2021 г. за допълнителни строително-монтажни работи и доставки на компютърна техника/периферни устройства, за медицинска апаратура и за системи за контрол на достъпа с цел завършване на новия болничен комплекс към ,,МБАЛ „Свети Пантелеймон - Ямбол“ АД.
Допълнителни разходи ще бъдат насочено по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията за 2024 г. Средствата са необходими за финансово обезпечаване на капиталови разходи на Българския институт по метрология (БИМ), който е второстепенен разпоредител към икономическото ведомство. Новото оборудване ще гарантира законовите изисквания и задължения, свързани с измерванията и ще допринесе за формирането на конкурентна и устойчива бизнес среда.
С 3.7 млн. лева се финансира националната програма за полярни изследвания. Чрез нея се финансират съвременни научни изследвания в отдалечени полярни райони на Антарктика и Арктика. С одобрените днес средства ще се осигури успешното завършване на 33-тата антарктическа експедиция. Заложено е финансиране и за логистичната поддръжка на Българската антарктическа база. По Националната програмата се привличат млади учени, създават се научни мрежи между организации и висши училища, което повишава и научно-изследователския капацитет на страната.
Одобрени са 1 млн. лв. допълнителни разходи по бюджета на НСИ, които ще бъдат използвани за изграждане на информационни системи и за привеждане на информационната и комуникационната инфраструктура на НСИ в съответствие с европейското и националното законодателство. Част от средствата ще бъдат изразходвани за осигуряване на лицензи за сървърните информационни системи.
С по-скромни суми ще се финансират допълнително капиталови разходи на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори и Комисията за защита от дискриминация.
Моля, подкрепете ни.