МБАЛ „Иван Скендеров“ в Гоце Делчев стана на 100 години
МБАЛ „Иван Скендеров“ – Гоце Делчев обслужва над 80 хиляди души от четири общини – Хаджидимово, Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев.
„Това, което успяхме да направим през последните две години, което е от голяма полза за обществото, е новата дейност по инвазивна кардиология, където се лекуват спешните случаи от инфаркт и други спешни сърдечни състояния“, каза в интервю за Радио Благоевград управителят на МБАЛ „Иван Скендеров“ д-р Петър Филибев.
През последните две години към екипа на болницата са се присъединили специалисти от столицата, които да оказват помощ за пациентите в района. По програма на Община Гоце Делчев, която е за специализация на млади лекари, са започнали работа осем нови кадри.
Болницата е основана преди един век и започва да лекува хората не само от целия Неврокопски край, но и от Доспат, и от Велинград. Наричат я на името на Иван Скендеров, който е роден в Гоце Делчев, но емигрира в Западна Германия, където изгражда солиден бизнес. Предприемачът никога не забравя родния край и прави огромен жест към своите съграждани. Дарява високотехнологична апаратура и голяма сума пари. С решение на тогавашното Министерство на народното здраве тази сума обаче я прибира държавата, но се отпускат други пари за строителство на нов хирургически блок. Този строеж така и не се довършва заради вятъра на промяната през 1989 година на миналия век, обрулил почти всичко от соцвремената.
В онези години болницата е процъфтяваща – лекува много пациенти, на година се раждали над 1000 деца в родилното отделение, имало и предостатъчно висококвалифицирани медици.
След 1989-а обаче всичко се променя. Постепенно болницата губи своята стабилност. Тя става една от многото общински болници у нас, неглижирани от държавата и оставени на самотек.
Постепенно финансирането намалява и здравното заведение започва да трупа дългове.
Години наред МБАЛ „Иван Скендеров“ оцелява на ръба. Многобройните помощи на Общината успяват да закърпят положението, но болницата остава в критично състояние. Недостатъчното финансиране води след себе си и други проблеми – отлив на лекари заради ниски заплати, липса на модерна апаратура за диагностика, липсват инвестиции в материалната база. Здравното заведение неведнъж е сочено като пример за липсата на отношение от страна на държавата към общинското здравеопазване.
През 2020 година, в разгара на ковид пандемията, болницата бе поставена в безпрецедентна ситуация – голяма част от лекарския екип заплаши да напусне работа, несъгласни с политиката на тогавашния управител. Опасността здравното заведение да остане без медицински персонал бе реална, но общите усилия на местната власт и голяма част от здравните служители тушираха напрежението и не се стигна до най-страшното – да няма кой да се грижи за болните.
Тогава за управител бе назначен д-р Петър Филибев. Той и кметът Владимир Москов обединиха усилия за това болницата да излезе от графата на западналите общински болници.
"Днес дълговете са стопени изцяло, а те бяха над 2,4 милиона лева. Заплатите на медици и персонал бяха увеличени с почти 25% от 1 януари тази година. Заради всичко това се привличат и лекари от други градове, като има и специалисти от "Пирогов" и болница „Света Екатерина“, твърди д-р Филибев. Той призна, че в реанимация се трудят само лекари, които не са от Гоце Делчев, а в травматология четирима от шестимата медици са пенсионери. Но вярва, че заедно с Община Гоце Делчев ще успеят да привлекат специалисти в тези две отделения. И не само в тях, а ще обезпечат 100% с кадри и останалите отделения.
Моля, подкрепете ни.