Реклама / Ads
3| 5208 |16.02.2015 НОВИНИ

Отваря координационен център за българите в Украйна

.
Бойко Борисов
Координационен център ще осигурява постоянна връзка със сънародниците ни в Украйна. Решение за създаването му е било взето на среща на министър-председателя Бойко Борисов с председателя на Асоциацията на българите в Украйна и депутат във Върховната рада Антон Киссе.
 

Според премиера, центърът ще улесни контакта със сънародниците ни и ще покаже ангажимента на страната ни към техните проблеми в трудната ситуация, съобщи БНР.

 

Властите в Украйна не разполагат с добра база данни и дори има случаи, в които връчват призовки за мобилизация на починали хора, посочи Киссе и добави, че никой не иска да воюва и всички в Украйна искат мир.

 

Етническите българи в Украйна живеят като всички останали, но проблемът е, че има военни действия. Мобилизацията се отразява на самочувствието на хората. Военните конфликти отслабнаха, но ситуацията е тежка. Икономическата ситуация също е лоша. Има голяма безработица и инфлация, а хората се чувстват напрегнати.

 

Според статистиката към момента в Донбас живеят 7500 българи, а в Луганск – 3000. По официални данни в конфликта са загинали петима наши сънародници.

 

Според Киссе, основният проблем към настоящия момент е, че хората не знаят към кого да се обръщат при възникване на дадена ситуация. Затова ролята на Ситуационния център към Държавната агенция за българите в чужбина ще бъде предимно информационна. Освен това той ще набира и хуманитарна помощ. До две седмици България ще изпрати хуманитарна помощ за сънародниците ни в Донбас чрез Българския червен кръст.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 61 |12.12.2025 „Стига жертви“: Пловдивчани затвориха Околовръстното, искат премахване на мантинелите . 0| 339 |12.12.2025 Стачна вълна блокира Брюксел: МВнР дава съвети на българите . 1| 425 |12.12.2025 Европейската прокуратура правилно разследва Портних, реши ВКС . 0| 557 |12.12.2025 Мирният план на Киев: Украйна в ЕС до 2027

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads