Шефът на БЛС: Страната ни е на първите места по изписване и консумация на антибиотици
![.](/images2/georgi2/Screenshot-2025-02-10-142601.png)
Недофинансирането и липсата на кадри са водещите проблеми в здравеопазването, алармира председателят на БЛС. „Психиатрите в страната са 571. Нека всеки си направи извода дали те са достатъчни”, посочи д-р Брънзалов. Думите му идват на фона на случаите, при които млада жена рани няколко души в центъра на София, а друга, с нож в ръка, буйстваше в поликлиника във Велико Търново.
Няма диспансерно лечение в доболничната психиатрична помощ, изтъкна д-р Брънзалов. „Има психодиспансери, където болните могат да отидат директно. Касата не заплаща този тип дейност. Държавата е длъжна да лекува няколко групи заболявания, включително психиатричните, независимо дали пациентът е здравноосигурен, или не. Затова съществуват тези лечебни заведения. В доболничната помощ диспансер не се води”, отбеляза председателят на Лекарския съюз и уточни, че цялото здравеопазване в страната е недофинансирано.
„Кревати има, но те не са болнични легла. Пациентът, когато постъпи за лечение, трябва да е обслужен от болничен персонал. Този персонал не работи безплатно”, поясни той.
Относно бюджета за здравеопазване медицинският специалист каза, че се надяват поне да бъдат запазени предложените параметри на оттегления проектобюджет 2025. „Тези милиони и милиарди, които се споменават в публичното пространство, са отражение на повишаването на МРЗ и оттам – до здравноосигурителните вноски. Това няма да доведе до развитие на медицината и здравеопазването в България”, подчерта д-р Брънзалов.
Само за последния месец, когато част от областите в България обявиха грипна епидемия, изписаните антибиотици в страната надхвърлят 630 000, показват данни от "Информационно обслужване".
„Има терапевтична инерция да се изписват по-често антибиотици. Голяма част от моите пациенти настояват за антибиотик”, поясни председателят на БЛС. „В повечето случаи не обясняваме, че го изписваме, защото те искат. И ако нямат подобрение на втория, на третия ден, най-вероятно състоянието им говори за бактериална инфекция. Някои от изписаните антибиотици не са отпуснати в аптеките. Голяма част от закупените едва ли са били изпити”, заяви той.
„Факт е, че България е на първите места по изписване и консумация на антибиотици, което не говори добре”, потвърди Брънзалов и попита защо не излизат нови антибиотични формули на пазара. „Човек може да пие антибиотик веднъж годишно. По друг начин стои въпросът за лекарства, които се приемат ежедневно за хронични заболявания”, допълни председателят на БЛС.
Според него информацията, че Здравната каса ще следи изпълнението на рецептите, е смисълът на дигитализацията в здравеопазването – да предпазват системата от грешки. „Въвеждат се допълнителни контроли, които НЗОК ще приложи, за да не може да се допускат грешки. Настояваме всички документи да се дигитализират – и в извънболничната, и в болничната помощ”, призова д-р Брънзалов.
По думите му и фармацевти, и лекари настояват да има споделена информация за складовата наличност, която да е при определяне на медикаментите за лечение. „Винаги сме настоявали да имаме ясна картина за проследяване на всеки един медикамент, дали е внос от друга страна, дали е произведен в България – какви количества от него има в аптеките”, допълни председателят на БЛС.
Моля, подкрепете ни.
![Visa](/theme/03/assets/img/pmcards/visa.png)
![Mastercard](/theme/03/assets/img/pmcards/mastercard.png)
![Visa-electron](/theme/03/assets/img/pmcards/visaelectron.png)
![Maestro](/theme/03/assets/img/pmcards/maestro.png)
![PayPal](/theme/03/assets/img/pmcards/paypal.png)
![Epay](/theme/03/assets/img/pmcards/epay.png)