Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
4| 2931 | НОВИНИ

Ще остане ли ставката от 9% за ресторантите, ски съоръженията и фитнес центровете?

Ще остане ли ставката от 9% за ресторантите, ски съоръженията и фитнес центровете?
Източник: личен архив
Министерство на туризма изразява пълна подкрепа за запазването на намалената ДДС ставка от 9% за заведенията, ски и спортните съоръжения в ски курортите в бюджета на страната за 2025 г. и Закона за ДДС. Това се казва в позиция на ведомството.
 

"Тази мярка трябва да стане постоянна, за да се гарантира правилното планиране в туристическия сектор и да се осигурят условия за устойчиво развитие на туризма в България“, посочват от Министерството на туризма. В момента намаленият ДДС за заведенията, ски съоръженията и фитнес центровете е гласуван от Народното събрание до края на тази година, като от догодина трябва да се върне на 20%.

 

Според служебния министър на туризма Евтим Милошев, 9% ДДС е ключов инструмент за създаване на благоприятна бизнес среда и запазване на конкурентоспособността на българския туристически продукт. Освен това, тази мярка ще подпомогне ресторантьорството и туризма в условията на нарастваща инфлация и ще създаде по-добро съотношение между качество и цена, което е от съществено значение за запазването на добрия имидж на страната като туристическа дестинация.







В предложението на Министерството на финансите за бюджета за 2025 г. няма удължаване на ДДС от 9% за ресторантите, ски съоръженията и фитнес центровете, обясниха пред медията от браншовите организации в туризма.

 

“Финансовото министерство действа подмолно и не предлага нищо, свързано с намален ДДС за ресторантьорския бранш в бюджета. Правят го с надеждата, че ние не четем, че не сме информирани и, че не знаем това какво значи. Това, че те не са го написали в бюджета, че отказват 9% ДДС, а не пишат нищо значи, че когато стане 1 януари 2025 г. мярката изтича и тъй като не е описана никъде, тя няма да бъде удължена“, коментира Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията. Организациите в бранша вече водят разговори с политическите партии това да не се допусне.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
„Булгаргаз“ обяви почти 3% увеличение на цената на газа за октомври 1| 3200 | „Булгаргаз“ обяви почти 3% увеличение на цената на газа за октомври Съдийската колегия на ВСС не откри процедура за избор на нов председател на ВАС 1| 3235 | Съдийската колегия на ВСС не откри процедура за избор на нов председател на ВАС Изстреляни от Ливан снаряди задействаха сирените за въздушно нападение в района на Тел Авив 2| 2649 | Изстреляни от Ливан снаряди задействаха сирените за въздушно нападение в района на Тел Авив Случаят "Дебора": Съдът в Пловдив връща в ареста обвиняемия за бруталната жестокост Георги Георгиев 1| 3283 | Случаят "Дебора": Съдът в Пловдив връща в ареста обвиняемия за бруталната жестокост Георги Георгиев

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads