Реклама / Ads
0| 4053 |15.02.2017 НОВИНИ

Ще проверяват аптеки за незаконен износ на лекарства

.
Министерството на здравеопазването, здравната каса, Изпълнителната агенция по лекарствата, фармацевтичният съюз и Националният съвет по цените на лекарствата започват акция, която да предотврати дефицитите на скъпоструващи медикаменти.
 
Институциите ще извършват целенасочени проверки дали аптеките продават лекарства, които здравната каса покрива, но не на пациенти, а на прекупвачи и нерегистрирани търговци, което е незаконно.

Причината е, че само през януари в Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании са постъпили 115 жалби за липсващи лекарства. Дефицитът е резултат от паралелния износ – вътрешнообщностен експорт от държава с ниски цени на медикаментите към такива с много по-високи цени. България е дългогодишен паралелен износител, като по данни на фармацевтичните компании става въпрос за 50-100 вида лекарства. Причината е, че в страната цената на производител е най-ниска в ЕС. В същото време фармацевтичните компании внасят в България медикаменти, които надвишават с 40% потреблението, но въпреки това има дефицити, а внесените лекарства бързо се изнасят, без да стигнат до нуждаещите се пациенти.

Паралелната търговия се подкрепя от ЕК, защото е част от свободното движение на стоки и помага за намаляването на цените на лекарствата в общността. Търговците, които се занимават с нея, се регистрират в лекарствената агенция.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 1535 |13.12.2025 След „Желязков“: Съдбата на бюджета и сянката на проект „Радев“ . 1| 1497 |13.12.2025 Двама американски войници и цивилен загинаха при атака на „Ислямска държава“ в Сирия . 6| 1546 |13.12.2025 След сделка със САЩ: Беларус освободи Колесникова, Беляцки и още 121 политически затворници . 1| 1648 |13.12.2025 Бернската конвенция няма да отваря отново делото срещу България за „Калиакра“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads