Спор с един от най-верните му съюзници
Неочаквано напрежение възникна между Тръмп и временния федерален прокурор на Вашингтон Джанин Пиро – дългогодишен негов съюзник и бивша водеща на Fox News.
В петък Пиро прекрати наказателното дело срещу бившия олимпиец Дейвид Хърн, обвинен, че умишлено е повредил Отразителния басейн до Вашингтонския монумент. В съдебно становище от 20 страници тя посочи, че нанесените щети всъщност са били резултат от некачествен ремонт, а не от вандализъм. Според нея прокуратурата е действала въз основа на подвеждаща информация, предоставена от Министерството на вътрешните работи.
Тръмп обаче отказа да приеме това обяснение. Той публично разкритикува решението на Пиро както в социалната си мрежа Truth Social, така и по-късно пред журналисти в Белия дом.
„Пречупи се като чадър“, заяви президентът.
Сенатът спира избора му за главен прокурор
Още по-сериозен проблем възникна около кандидатурата на Тод Бланш – бивш личен адвокат на Тръмп, когото президентът иска да назначи за главен прокурор на САЩ, пише BBC.
Двама сенатори от Републиканската партия – Джон Корнин и Том Тилис – се присъединиха към демократите и блокираха номинацията му. Те настояха Бланш официално да се разграничи от предложението за фонд на стойност 1,8 млрд. долара, предназначен да обезщетява хора, които твърдят, че са били преследвани по политически причини.
Критиците се опасяват, че средствата могат да бъдат използвани за компенсации на осъдени или обвинени за щурма срещу Капитолия на 6 януари 2021 г.
Първоначално Тръмп защити идеята и обеща, че ще продължи да настоява Конгресът да я приеме. Само ден по-късно обаче Бланш изпрати писма, с които официално се отказа от плана. Това удовлетвори двамата сенатори и премахна основната пречка пред кандидатурата му.
Президентът избегна открит конфликт с Бланш. Той заяви, че дори не е чел документите и не знае какво точно е договорено, но изрази увереност, че кандидатът ще се справи отлично като главен прокурор.
Войната срещу Иран остава най-голямото изпитание
Докато вътрешнополитическите спорове са важни предимно за Вашингтон, войната срещу Иран има далеч по-широк обществен отзвук.
През последните дни Тръмп отново отправи обвинения към Техеран, че подвежда американската страна относно възможността за нови преговори.
Президентът заяви, че е отменил мащабен американски удар срещу Иран, който според него е щял да бъде „най-голямата атака след Втората световна война“, след молба на ирански представители и посредници от арабски държави.
След като Иран публично отрече да има нови преки преговори със САЩ, Тръмп обвини Техеран в лъжа.
„Искат среща, някои биха казали – молят се за такава. Преговорите започват, насрочват се нови разговори, а след това открито твърдят, че изобщо няма разговори“, написа той в Truth Social.
Американски представители обаче казаха пред CBS News, че не са планирани нови преговори с Иран. Ирански представител също заяви, че единствените настоящи разговори са с Оман и са свързани с корабоплаването през Ормузкия проток.
Одобрението на президента продължава да спада
Според последните социологически проучвания войната срещу Иран се превръща във все по-голям политически проблем за Тръмп.
Изследване на Associated Press отчита едва 33% обществено одобрение за президента. Подобни резултати публикуваха и CNN, Quinnipiac и YouGov. Това е едно от най-ниските нива за втори президентски мандат в съвременната американска история. По-нисък рейтинг е имал единствено Ричард Никсън непосредствено преди оставката си.
Тръмп обаче категорично отхвърля тези данни.
„Истинските ми резултати, а не измислените от фалшивите медии, са най-високите, които съм имал“, написа той в Truth Social.
Истинският тест предстои
След три месеца американците ще избират нов състав на Конгреса на междинните избори. Именно техният резултат ще покаже дали политическите проблеми, натрупани през последните седмици, ще се превърнат в реална заплаха за управлението на Тръмп.
Ако Републиканската партия понесе тежки загуби, президентът ще трябва да се изправи пред политическа реалност, която трудно би могъл да пренебрегне, независимо колко решително оспорва критиките и неблагоприятните данни.