„Законопроектът, който ще наложи 100% вторични мита на страните, които продължават да купуват руски петрол и газ, в момента изглежда има достатъчно гласове, за да бъде приет от Сената. Най-голямата оставаща пречка е намирането на време за разглеждане в Сената. Актуализираният законопроект, който сенатор Ричард Блументал (демократ от Кънектикът) прокарва през Сената, все още ще изисква одобрение от Камарата на представителите“, припомниха журналистите.

 

Според изданието, законопроектът в момента има най-малко 61 съвносители, включително 39 републиканци и 22 демократи. В същото време президентът на САЩ Доналд Тръмп се поколеба да подкрепи изцяло законопроекта, но посочи, че е готов да го подпише в чест на Греъм.

 

„Сериозно обмисляме това – в чест е на Линдзи. Той се стремеше към това повече от всичко друго“, каза американският президент.

 

Както добавя Axios, подобен законопроект би увеличил натиска върху руския диктатор Владимир Путин, като би позволил на президента да наложи 100% мита на петте най-големи купувачи на петрол и газ от Русия.

 

„Вторичните санкции ще бъдат насочени към страни като Китай и Индия, с цел да се прекъснат приходите, които помагат за финансирането на войната на Русия в Украйна“, пише изданието.

 

Освен това законопроектът е насочен към „сенчестия флот“ на Русия – мрежа от танкери, използвани за заобикаляне на западните санкции при износ на петрол от Русия.