По-ниският и незаконен двойник на Пилон “Рожен” в Ямбол
Няколко са обществените поръчки, които са били обявени за изграждането на пилона в парк “Боровец”. В хода им цената набъбва драстично. Междувременно пари се събират и чрез дарителска кампания във Facebook. Към април тази година средствата са 215 хил. лева.
Строителството се извършва на територията на парк “Боровец” без действащ подробен устройствен план на парка. Наложена е и забрана с решение на общинския съвет в Ямбол от 2019 г. за поставяне на преместваеми обекти до приемане на действащ ПУП, заяви пред ФрогНюз Тодор Стоянов, член на гражданска група "Свободен от корупция" Ямбол.
Подробният устройствен план е всъщност изключително важен документ, защото той урегулира по изцяло нов начин територията на парк “Боровец” и нейното предназначение, имотите, които се обособяват там и нещата, които се строят. Спорният ПУП за парк “Боровец” се оспорва в Административния съд в Ямбол. Въпреки това през вратички в закона и игра с понятия кметът Валентин Ревански успява да загради терен към частния семеен хотел-ресторант и да построи напълно неправомерно дискотека, за която плаща нищожен наем.
Фактът, че въпросния ПУП все още не е влязъл в сила предполага, че въпросната забрана, приета от Обс - Ямбол през 2019, е действаща и в момента. Това означава, че извършените строително-монтажни работи с цел изграждането на фундамента и монтирането на пилона са незаконни, посочват в свой сигнал до няколко институции от Сдружение “Бъдеще за Ямбол”.
Окръжната прокуратура в Ямбол обаче отказва да образува наказателно производство. Мотивът - липсват данни за извършено престъпление, не се посочват конкретни факти за евентуално престъпление, които да подлежат на проверка.
Решението е обжалвано пред Апелативната прокуратура в Бургас с мотив, че предходната инстанция се е произнесла “без мотиви, без извършена проверка, която обаче намира жалбата за напълно основателна и отменя решението на Окръжната прокуратура, с което се отказва образуването на досъдебно производство.
Как обаче пилонът е изграден и открит с фанфари - не е ясно. Ясно е, че общината и кмета Ревански се хвалят с трибагреника.
“Освен това Пилон "Боровец", не просто пилон, а пилон с фундамент. Фундаментът е строителство. Над 200 тона армиран бетон има в него. Част от него е вкопан в земята, останалата над повърхността 7/7/2 м.”, допълва Стоянов пред медията ни.
РДНСК-Ямбол също имат становище, че става дума именно за строителство, а не за преместваем обект.
“Кметът Ревански противоречи на РДНСК и твърди, заедно гл. архитект, че пилонът всъщност е "сглобяема стоманена мачта с височина 55 метра, доставя се като готово изделие, сглобява се на обекта с автокран върху фундамент, който е неразделна част от преместваемия обект". А трайната практика на ВАС е, че "преместваем обект, е който без да се нарушава неговата цялост ведно с фундамента, може да бъде преместван на друго място, без да се променя предназначението и неговата индивидуализация". След като кмет и гл.архитект сами признават, че пилон и фундамент са неразделни, нека ги преместят като едно цяло от Боровец. Строителството им и без това е в нарушение на Закона за устройство на територията - без подробен устройствен план”, коментира още Тодоров.
“Пилонът го водят "монументално-декоративен елемент". Монумент (monument) означава паметник в над 30 езика. Пилон (pylon) в много езици означава стълб, колона за издигане на знаме. Т.е. пилонът със знаме и без знаме, метална мачта, не е паметник, не е монумент. Едва ли законодателят е очаквал, че под "монументално-декоративен елемент" ще "подпъхнат" 50-100 метрови пилони. Пилонът няма и нищо декоративно в него... освен лъжата, че е "преместваемо съоръжение", допълва Стоянов.
Сдружение “Бъдеще за Ямбол” счита, че зад съоръжението стои друга цел - кметът Ревански има намерения да я използва като ретранслаторна кула. Такава обаче вече има и то в непосредствена близост.
Според Тодор Стоянов пилонът заплашва телекомуникациите и интернет връзки, които кулата осигурява денонощно вече над 20 години в Ямбол и региона. По делото срещу спорния подробен устройствен план в Административния съд в Ямбол служителите на общината дори излъгали експертите, че кулата и ретранслаторната станция не работят и “съоръжението е престанало да функционира около 1994-1995 г. по данни на общината”.
Моля, подкрепете ни.