Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
0| 7681 | ЛАЙФ СТАЙЛ

Правят храни, "печатани" на 3D принтери

Правят храни, "печатани" на 3D принтери
Скоро на пазара ще се появят необичайни храни, създадени с помощта на 3D принтери.С тяхното разработване са се заловили немски учени от компанията Biozoon които смятат да създадат т.нар. мека храна, твърди "Дейли мейл".
 

Външно тя по нищо няма да се различава от обикновената храна, разликата обаче ще бъде в текстурата. Тя ще може да бъде консумирана, без да се дъвче. При това вкусът ще остава същия, независимо дали става дума за плод, зеленчук или месо.

Същността на новата технология е, че традиционни продукти и блюда ще се смилят, включително до желеобразно състояние, а след това ще се възстановяват с помощта на 3-измерните технологии. Приготвената по този начин храна ще може да се съхранява във фризер и да се загрява в микровълнова печка, когато се наложи.

Новото изобретение е предназначено преди всичко за хора, които имат проблеми със сдъвкването и преглъщането на храната – примерно възрастните или страдащите от дисфагия (затруднение при преминаването на течности и твърда храна от гърлото към стомаха – бел.ред.) Учените отбелязват, че при изготвянето на продуктите ще може да се отчитат индивидуалните потребности на хората – да се променя размерът на порциите, състава на питателните вещества, количеството витамини.
f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
София - столица на топбармани през 2015 г. 0| 6658 | София - столица на топбармани през 2015 г. Ресторанти спряха вкусния плъх на скара 3| 11664 | Ресторанти спряха вкусния плъх на скара Алкохолът – скоро и като разтворими прахчета 1| 11639 | Алкохолът – скоро и като разтворими прахчета Козунак с аромат на жасмин и зелен чай от „Двете фукли” 8| 15286 | Козунак с аромат на жасмин и зелен чай от „Двете фукли”

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads