Реклама / Ads
0| 4996 |11.07.2016 НОВИНИ

76% от българите не са чели Конституцията

.
76% от българските граждани не са чели Конституцията, изводът е от национално изследване, направено от НЦИОМ през май тази година. Данните бяха оповестени в Народното събрание, където се провежда Национална конференция за Конституцията в България”.
 

Половината от анкетираните не знаят кога е приета действащата конституция, а близо 60 процента от тях не знаят своите граждански права. Една трета или 29 процента от пълнолетните български граждани смятат, че са необходими нови промени в основният закон. Тази позиция се споделя по често от хора между 30 и 50 години, обясни Теодора Ангелова, заместник-ръководител на Националния център за изучаване на общественото мнение.

Спрямо декември 2012 към момента запознатите със своите конституционни права български граждани са със седем процента по-малко и делът им възлиза на 58 процента.

Председателят на парламента Цецка Цачева коментира, че получаването на правна култура трябва да се възпитава.

Едва ли с един прочит само бихме могли като граждани да сме наясно с нашите основни права - конституционни, свободи, а така също и задължения, както и познание относно това как функционират институциите и какво е държавното устройство на нашата държава.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 18| 5206 |12.12.2021 Новият председател на КС: Гражданите усещат липсата на защитата от Конституционния съд . 8| 4016 |25.03.2021 Юрист: Имаше една тенденция в това НС - усилията да се скрива премиера . 9| 6344 |25.08.2020 ВАС с позиция: ”Проектът” съдържа основни грешки и неточности . 2| 5335 |08.11.2010 Българинът не вярва в честни избори

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads