Реклама / Ads
6| 5325 |07.12.2013 НОВИНИ

БСП слага край на съботниците

.
Петър Кънев Източник: Булфото
Вижда се краят на съботниците. Депутати умуват как законово да се забрани отработването на празничните дни в събота. „До седмица ще излезем с предложения, които да обсъдим с работодатели и синдикати”, заяви Петър Кънев от БСП. Идеята му е допълнителните дни, които правителството гласува за почивни, да се приспадат от платения годишен отпуск.
 

 

„Събота и неделя са за почивка, отработването е смърт за бизнеса”, допълни Кънев пред „Стандарт”. Причината е, че масово в дните за сливане на празниците се работи само до обяд, а това товари фирмите с повече разходи.

В същото време много дни от платения годишен отпуск изгарят. Това се дължи на факта, че от 2011 г. бе въведено ограничение за прехвърляне на неизползваната ваканция за следващата година.

 

В момента Кодексът на труда позволява по лични или производствени причини работещите да прехвърлят само 10 дни от стария си отпуск.

 

За 2014 г. правителството одобри общо 12 празнични дни. Те щяха да са повече, ако 3 март, 24 май и 22 септември не се падаха през уикенда. Три ще са отработванията в събота - на 10 и 31 май, и на 13 декември. Този календар обаче лесно може да бъде коригиран, ако управляващите договорят със социалните партньори премахването на съботниците. „В повечето страни в Европа, когато се удължават празници, допълнителните дни просто се приспадат от отпуските”, посочи Кънев.

 

БСП обмисля още да премахне за фирмите с до 10 души персонал изискването да правят график на отпуските. Сега всяка фирма трябва да го изготвя до 31 декември на предходната година.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 804 |08.12.2025 Зеленски: Лондонските разговори завършиха с оформен 20-точков мирен план . 0| 884 |08.12.2025 Financial Times: Николай Младенов е фаворит да оглави управленската структура в Газа . 0| 1149 |08.12.2025 Брутален побой в „Люлин“: Двама ранени, двама задържани . 0| 1060 |08.12.2025 Никола Цолов с трофей във Формула 3 и обещаващ дебют във Формула 2

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads