Донорството у нас – пари за информационна кампания, а спорни резултати?

Известното за тази кампания – пари са давани без да са провеждани задължителните обществени поръчки, а след проверка здравният министър Силви Кирилов предаде Медицинския надзор на финансовата инспекция, съобщава bTV.
Преди броени дни беше представено проучване на социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.
62% одобряват донорството на органи срещу близо 20%, които не го одобряват, сочат данните от проучването. Въпреки позитивната нагласа, едва 40% от анкетираните посочват, че биха станали донори.
Броят на извършените трансплантации у нас обаче остава нисък и недостатъчен, за да отговори на нуждите на пациентите. Едва 40% от анкетираните посочват, че биха станали донори.
В националната програма за насърчаване на донорството 2024-2028 г. за 2024 г. са планирани общо 1 800 000 лв.:
- Информационна кампания – 900 000 лв.
- Обучения – 630 000 лв.
- Други дейности – 270 000 лв.
Пациентските организации повдигнаха въпроса за целесъобразността на изразходването на средствата. Те поискаха оставката на директора на Медицинския надзор Иванка Динева. Болници и лекарски организации застанаха зад нея.
„Нямаме притеснения относно дейността на Агенцията, но с оглед на недопускане на влияние или вмешателство в работата на проверяващите, ще изчакаме да излязат резултатите от проверките. Информираме Ви, че на 22 април сме поканили на работна среща всички неправителствени организации, свързани с дейностите по донорство и трансплантации, както и лекарите от трансплантационните центрове и координаторите, с които ще се срещнем на 23 април“, е позицията Медицинския надзор.
Моля, подкрепете ни.





