Реклама / Ads
24| 5408 |30.10.2013 НОВИНИ

Кабинетът се зарече: Ръст на икономиката 1,8 на сто догодина

.
Кабинетът одобри проектобюджета за следващата година. Бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса също бяха приети. Взето бе решение потребителската такса за пенсионери при личния лекар да стане 1 лев.
 

Общо през следващата година НЗОК ще разполага с 2,8 млрд. лева. С бюджета на държавното обществено осигуряване се увеличава размерът на всички пенсии с 3 на сто от 1 юли по швейцарското правило, като най-ниската ще бъде 155 лева, а най-високата - 840 лева. Очаква се средната пенсия да надхвърли 300 лева.

 

За болнична медицинска помощ в бюджета на Здравната каса са предвидени 988 млн. лв., а за лекарства - 556 млн. лева. За медикаментозна терапия за злокачествени заболявания се отпускат 145 млн. лв, а за дейностите по асистирана репродукция - 1 млн. лева.

 

Кабинетът обвърза и обезщетенията за майчинство през втората година с прага на минималната работна заплата от 340 лв. Детската надбавка за първо дете ще остане 35 лева, но за второ ще се вдигне на 50 лева, като прагът за получаване на помощта ще бъде 350 лева.

 

По отношение на макрорамката правителството предвижда ръстът на икономиката ни да бъде 1,8 на сто, като това ще се постигне с износа и вътрешното потребление. Дефицитът и инфлацията също се залага да бъдат 1,8 на сто.

 

Догодина кабинетът предвижда увеличаване на дълга до 18 млрд. лева. Фискалният резерв в края на годината не трябва да е под 4,5 млрд. лева.

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2367 |09.12.2025 Бюджет 2026 влиза в парламента във втори вариант, разглежда се в комисия . 2| 5489 |13.11.2025 1213 лв. минимална заплата и 541 евро пенсия – акцентите в бюджета за 2026 г. . 1| 3678 |11.12.2024 Тристранката обсъжда бюджета за следващата година . 0| 5260 |09.12.2024 Пенсиите ще бъдат увеличени по швейцарското правило от 1 юли 2025-а година между 8 и 9 процента

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads