1| 4891 |18.06.2018 НОВИНИ

Кейн спаси Англия срещу Тунис

.
Англия стартира по много труден начин своя път на Мондиал 2018. Трите лъва надвиха с 2:1 коравия отбор на Тунис в мач от група G, а победният гол за англичаните дойде в добавеното време на срещата.

Хари Кейн в 11-ата минута даде аванс за своите, а Ферхани Саси изравни за Тунис от дузпа в 36-ата минута. Все пак в първата минута на продължението втори гол на Кейн донесе трудния, но сладък успех за Трите лъва, които се отчетоха с куп пропуски в хода срещата. На два пъти, чрез Хари Кейн, Англия имаше претенции за дузпи, но реферът Вилмар Роланд не показа бялата точка за островитяните. Джеси Лингард пък отбеляза греда.

Първият мач от група G завърши със солиден успех за Белгия срещу Панама, които навиха „каналджиите” с 3:0.

Селекционерът на Тунис Набил Малул излиза в схема 4-3-3, като Муез Хасен ще пази вратата на Тунис, а атаката на селекцията ще бъде водена от Слити, Хазри и Бен Юсеф.

Гарет Саутейт стартира очаквано със схема 3-5-2. Кайл Уокър, Джон Стоунс и Хари Магуайър са бранителите пред Джордан Пикфорд. Киърън Трипиър и Ашли Йънг ще сноват по бековете, докато Хари Кейн и Рахийм Стърлинг ще търсят головете за Трите лъва. Титулярният състав на Англия има сумарно 248 срещи за националния тим. Това е най-ниската цифра от 1962 година, когато островитяните играят срещу България на Мондиал 1962. Тогавашните титуляри за Англия имат общо 246 срещи за националите.

Двата тима имат една среща в миналото на Световното. През 1998 година Англия надвива Тунис в груповата фаза.

Три минути отнеха на Англия да натиснат противника в наказателното му поле. Джеси Лингард пусна по земя в наказателното поле, но топката бе отбита и се върна в него. Впоследствие намери непокрития Рахийм Стърлинг, а острието на Манчестър Сити нанесе удар, но вратарят Хасен отрази в корнер. Следъгловия удар Хари Магуайър стреля с глава, но стражът пак се намеси добре.

Минута по-късно последва много красива акция в "червено". Деле Али подаде технично към Джеси Лингард, който върна успоредно по земя към Стърлинг, който от три метра прати топката в аут.

В 11-ата минута натискът на Трите лъва даде резултат и Хари Кейн поведе Англия. Островитяните изпълниха ъглов удар, а Джон Стоунс стреля силно с глава. Муез се намеси и боксира, но топката се озова в Хари Кейн, който от два метра нямаше как да пропусне - 0:1. След гола за терена на Тунис влезе резервният вратар Фарук Бен Мустафа, който замени Муез Хасен. Седем по-късно Джордан Хендерсън стреля силно от дистанция, но влезлият като резерва Бен Мустафа улови топката.

В 24-ата минута Джеси Лингард направи непростим пропуск. Халфът на Манчестър Юнайтед бе намерен по перфектен начин от съотборника си при "червените дяволи" Ашли Йънг. Лингард бе заел добра позиция, но от три метра изпрати топката слабо в аут.

В 36-ата минута Кайл Уокър подари дузпа на Тунис. Крайният защитник извърши напълно излишно нарушение на своите, удряйки с ръка Бен Юсеф. Съдията Вилмар Ролдан показа бялата точка и показа жълт картон на Кайл Уокър за фаула. Зад топката застана Ферхани Саси, който преодоля Джордан Пикфорд – 1:1.

Три минути по-късно Англия стигна до свободен удар отляво. Трипиър прати топката дълбоко в наказателното поле, а там Магуайър подаде с глава към Деле Али. Плеймейкърът на англичаните стреля с гръб към вратата, с глава, а топката бе извадена от голлинията. Рахийм Стърлинг опита задна ножица, но вместо това подаде към непокрития Джон Стоунс, който от шест метра не нацели топката, а резултатът се запази.

В самия край на полувремето Уокър изведе много добре зад тунизийската защита Лингард. Полузащитникът пусна край Бен Мустафа, но ударът му срещна левия страничен стълб.

Втората част Англия излезе на терена във Волгоград, опитвайки се да пробие тунизийския блок с обръщане на хода на атаката, но сериозно шансове в самото начало на полувремето нямаше. Тунис, от своя страна, се бе прибрал дълбоко и търсеше варианти за контраатаки посока вратата на Джодан Пикфорд.

В 51-ата минута Магуайър нанесе поредния си изстрел към вратата, а Хари Кейн за втори път бе задържан в наказателното поле от Ясин Мерия. Съдията не даде сигнал за дузпа, а изстрелът на Магуайър бе уловен. В 69-ата Трипиър отправи изстрел от пряк свободен удар, но шутът на бека влетя встрани от вратата на Тунис.

До края на срещата нито един от двата отбора не предостави нещо зрелищно на зрителите, а Англия се опита да натисне своя противник, но без сериозен успех. Все пак, в 91-ата минута Трите лъва стигнаха до победата, след като получиха ъглов удар. Топката за пореден път бе пратена към Хари Магуайър, който свали към Хари Кейн.

Стрелецът на Англия бе оставен непокрит преди голлинията и с глава донесе успеха за Англия. За първи път в своята история Англия отбеляза победен гол в добавеното време на световни финали, съобщава Gong.

В следващия тур в група G Англия ще спори с Панама, докато Тунис ще играе с Белгия.