Реклама / Ads
4| 5433 |05.05.2017 НОВИНИ

Младежите не вярват в ЕС и демокрацията, сочи мащабно европейско проучване

.
Повече от половината младежи смятат, че не е задължително демокрацията да е най-добрата форма на управление. Около 20% от тях смятат, че страните им трябва да напуснат ЕС.
 

Това сочат резултатите от социологическо проучване на „ЮГов“, обхванало 6000 души на възраст между 16 и 26 години. То е проведено в Гърция, Германия, Франция, Италия, Испания, Полша и Великобритания, информира NewEurope, цитирана от Агенция "Фокус".

 

Според проучването 52% от младежите в Европа виждат пред себе си негативно бъдеще. 32% описват настоящата си финансова ситуация като лоша и едва 26% от тях очакват да имат по-добър жизнен стандарт от този на родителите си. Същевременно те не смятат, че Европейският съюз и демокрацията са гарант за по-добро бъдеще. 76% от младежите смятат, че ЕС трябва да бъде най-вече икономически съюз, докато по-малко от 30% смятат, че той трябва да бъде общност на ценности.

 

Основната критика към ЕС е отсъствието на възможност за политическо участие. Европа е гледана като административен апарат, където нищо не може да се промени, а 37% от респондентите имат притеснения от специфичните политики. Едва 18% от европейската младеж вярва, че Европа има общи културни черти, докато едва 7% сочат, че християнството е тяхно общо наследство.

 

Що се отнася до демокрацията, едва 52% от младежите в Европа я смятат за най-добра форма на управление.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 7089 |03.02.2025 Евробарометър: 38% от гражданите на ЕС са убедени, че изкуственият интелект е необходим за науката . 0| 3413 |18.12.2024 Еврокомисията с поредна критика за България - за възрастните, децата и младежите . 4| 3829 |30.11.2024 Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам . 0| 2911 |15.05.2024 Младите европейци оптимисти за ЕС. Възнамеряват да гласуват

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads