Реклама / Ads
4| 3917 |02.02.2022 НОВИНИ

За пръв път от два месеца: „Газпром“ увеличава газа за Европа през Украйна

.
Източник: БГНЕС
За пръв път от два месеца „Газпром“ започна да увеличава доставките на газ в Европа по украинския маршрут, пише в днешния си брой руският всекидневник „Комерсант“.
 

За днес руският газов монополист е резервирал мощности за транзит през Украйна в размер на 103 милион кубически метра.

 

На този фон мартенските фючърси на нидерландската борса TTF поевтиняха с 10% до 75,15 долара за един мегаватчас или 965 долара за хиляда кубически метра.

 

„Газпром“ започна да доставя синьо гориво и по газопровода „Ямал-Европа“, който от 21 декември м.г. работеше в реверсивен режим. Руската компания е резервирала 1 милион и 600 хиляди кубически метра газ в час за времето от полунощ до 8 часа сутринта.

 

Увеличеното търсене се обяснява с намаляването на цената на руския газ. През февруари тя ще зависи от януарските котировки на спот пазарите, които са по-ниски от декемврийските. През декември средната цена за 1000 кубически метра беше 1300 долара, а през януари падна до около 1000 долара.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 1085 |15.12.2025 Китай намали изоставането си от САЩ в AI надпреварата до 3 месеца . 6| 1297 |15.12.2025 Кая Калас: ЕС изпълни обещанието – достави на Украйна 2 милиона снаряда . 0| 1329 |15.12.2025 Латвийското разузнаване забрани да се пътува до Русия и Беларус по време на Коледа . 0| 1644 |15.12.2025 Синдикатите бият тревога за удължителния бюджет – удар за администрациите, общините, заплатите

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads