Реклама / Ads
3| 5583 |29.04.2014 НОВИНИ

По-строг контрол за автомобилите на газ

.
Затяга се контролът върху автомобилите на газ. В момента няма официален регистър на колите в България с монтирани газови уредби. Наредба на транспортното министерство предвижда ситуацията да се промени, а контролът върху сигурността на газовите уредби да не е фиктивен.
 

 

В един от официалните сервизи за монтиране на газови уредби у нас се оказва, че никой не знае колко са колите на газ в страната. Според досегашната статистика от годишните технически прегледи (ГТП) автомобилите на газ са около 200 000. Според данните на сервизите обаче близо милион българи карат на природен газ. 95% от бутилките са допълнително, а не фабрично монтирани. Не е ясно и колко от тях са потенциално опасни. Контролът върху тях в последните 2 години е силно занижен.

Според монтьори близо 30% от газовите уредби са потенциално опасни, тъй като не се монтират според изискванията.

 

Новите правила предвиждат където и да се монтира газовата система, след това колата да минава проверка в пункт, където се правят и годишните технически прегледи. Според бранша обаче наредбата решава проблема половинчато.

„Докато не се обхванат и сервизите на регистрационен режим и да се изисква техническа компетентност, нещата не са решени докрай”, каза пред bTV Георги Илиев, зам.-председател на Български автогаз сервизи.

 

Дори наредбата да остане в сегашния си вид, след година транспортното министерство се надява да е наясно и за точната бройка на колите на газ у нас.

Промените в наредбата ще влязат в сила от 1 септември. През това време сервизите трябва да се подготвят, както технически и така и експертно. Поне засега поскъпване на ГТП не се предвижда. От бранша не изключват и тази възможност. В момента струва средно между 30 и 50 лева. Като и сега, ако колата има газова уредба, струва с около 5 лева повече. И след промените държавната такса няма да има.

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 10| 12310 |09.12.2025 Скача пак цената на годишния преглед на леките коли . 4| 3311 |17.02.2025 Експерт: 100 буса нерегламентиран превоз всеки ден - има обвързаност между този вид превоз и контролните орган . 12| 3739 |07.08.2024 Министър Гвоздейков препоръча скъпо гориво, за да нямаме проблеми на техническите автопрегледи . 10| 4037 |04.08.2024 Много бензинови автомобили не успяват да минат ГТП заради проблем в новите правила

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads