Реклама / Ads
1| 4814 |14.11.2024 НОВИНИ

Световната банка: Конфликтът в Ливан е довел до икономически загуби от 5 млрд. долара за 1 година

.
Източник: БГНЕС
Ливан е натрупал "икономически загуби" за над 5 млрд. долара за една година заради конфликта, противопоставящ израелската армия и Хизбула, се отбелязва в оценка на Световната банка, публикувана днес и цитирана от Франс прес, в която се пояснява, че около 100 000 жилища са били унищожени.
 

Проучването на Световната банка покрива основно периода от 8 октомври 2023 г. до 27 октомври 2024 г.

 

Дори преди конфликта между Израел и Хизбула, стартирал през 2023 г., Ливан и неговите 6 милиона жители бяха потънали в безпрецедентна икономическа криза от 2019 г.

 

От септември 2024 г. конфликтът прерасна в открита война с всекидневни бомбардировки на израелската армия срещу бастионите на Хизбула.





"Конфликтът е нанесъл щети на 99 209 жилища", се изтъква в публикувания днес доклад на Световната банка, в който се уточнява, че 18 на сто от тях са "изцяло разрушени".

 

Около 81 на сто от засегнатите домакинствата се намират основно в южната част на страната, допълва Световната банка.

 

Конфликтът е довел и до "икономически загуби за 5,1 млрд. долара" в секторите на търговията, туризма и хотелиерството и най-вече в селското стопанство.

 

По отношение на щетите, "нанесени" на сградите, международната организация ги оценява на 3,4 млрд. долара.





Между тази икономическа криза и отражението на текущия конфликт Ливан "губи еквивалента на 15 години икономически растеж", подчертава международната финансова институция.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 88 |15.12.2025 Украйна ще започне производство на щурмови дронове в Германия . 0| 224 |15.12.2025 Какво се знае за стрелците от Бонди Бийч . 0| 242 |15.12.2025 Украйна притиска Русия в Каспийско море с поредица удари по нефтени платформи . 1| 334 |15.12.2025 Полша прехвърля 6-8 изтребителя МиГ-29 на Украйна

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads