Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
2| 5110 | НОВИНИ

Свободата на словото във фокуса на ЕК

Свободата на словото във фокуса на ЕК
Европейската комисия започва изследване на високо ниво на свободата на медиите в Европейския съюз, съобщава електронното издание "EU Observer". То ще бъде насочено към проблеми като политическата намеса, законовите заплахи за правата на журналистите, корпоративното влияние в медиите и концентрация на медийна собственост.
 

 

Във връзка с неотдавнашния скандал с незаконно подслушване на телефони от британския таблоид "Нюз ъв дъ Уърлд" ЕК ще проучва състоянието на "качествената журналистика", както и етиката и отговорността на медиите.

 

Групата от експерти, която ще осъществи проучването, ще направи препоръки към ЕК за последващи мерки. На пресконференция в Брюксел еврокомисарят по цифровите технологии Нели Крус заяви, че "в ЕС се наблюдават развития, които заплашват свободата на медиите. Всички знаем къде става това. Държавите членки носят основната отговорност да защитават свободата на медиите", посочва БГНЕС.

 

Крус заяви, че действията на експертната група няма да бъдат просто упражнение. "След препоръките на групата няма да кажем това е страхотно. Благодарим ви много и после да преминем към нещо ново. Това няма да се случи тук", категорична е тя.

 

Въпреки това служителите на ЕК твърдят, че точно това ще се случи. Според източник от ЕК създаването на групата от експерти, която да осъществи проучването, цели помиряването с Европейския парламент, който многократно призоваваше ЕК да предприеме наказателни процедури срещу държавите членки, които не защитават свободата на словото
f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Пуснаха на свободата “атентатора” на парламента 3| 5264 | Пуснаха на свободата “атентатора” на парламента Свободата на словото намалява, съгласи се СЕМ 2| 5616 | Свободата на словото намалява, съгласи се СЕМ България "отличник" по свобода на словото 1| 6335 | България "отличник" по свобода на словото 2 млн. евро за свободата на Трактора? 26| 8660 | 2 млн. евро за свободата на Трактора?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads