0| 3012 |05.02.2022 НОВИНИ

Владимир Зографски се класира за финалите в ски скоковете от малка шанца в Пекин

.
Владимир Зографски Източник: BulgariaSkiFederation
Владимир Зографски се класира с 13-ти резултат за финалите в ски скоковете от малка шанца на олимпийските игри в Пекин. В квалификациите най-добрият ни състезател в този спорт записа скок от 97.5 метра и с 99.7 точки намери място в утрешния финал в надпреварата.

Преди скока си самоковецът трябваше да напусне "масата" за старт, заради вятъра в комплекса в Джъндзякоу. Силният порив накара организаторите да забавят скока на българина с около минута, но това не попречи на доброто му представяне.

„Допуснах няколко грешки, но това е квалификация, утре е големият ден. Забавянето преди скока не бих казал, че ми пречи, аз гледам да се концентрирам за това какво ми престои. По-лошо е, ако се наложи да чакаш на тези температури. Олимпийските игри са най-големият зимен форум, всичко е на много високо ниво, на мен ми харесва тук, бих казал по-добре от предишните две, на които съм участвал. Ако искаме да подобрим класирането от последната Олимпиада, ще трябва да направим подобрения“, сподели след квалификацията  Владимир Зографски пред  БНТ.

Мариус Линдвик (Норвегия) спечели квалификацията със скок от 100.5 метра и 116.7 точки. Втори със скок от 103.0 метра и оценки от 116.6 точки е неговият сънародник Роберт Джонсън. Трети е представителят на Плоша Петер Жила със скок от 102.5 метра и 112.1 точки.

Непосредствено преди Владимир Зографски, 12-ти е четирикратния олимпийски шампион Симон Аман (Швейцария), а след него на 16-то място е друго голямо име в този спорт  - Давид Кобатски (Полша).

Лидерът за световната купа Карл Гейгер (Германия) завърши 9-ти, а легендарния японец Риорю Кобаяши е 4-ти.

От 53 състезатели в пресявките  50 продължават в основното състезание. Финалът в дисциплината е утре, 6 февруари, и започва в 13.00 часа българско време.