3| 3234 |18.06.2021 НОВИНИ

Златни медали за България в спортното катерене за юноши и девойки

.
Източник: 360mag.bg
В края на миналата седмица младите български катерачи в дисциплините ”трудност” и ”скорост” се представиха отлично на Европейската купа по спортно катерене за юноши и девойки в Имст, Австрия. Състезанието е сред най-популярните европейски купи - участниците в него бяха повече от 300 и представляваха 24 държави. Сред тях обаче се отличиха катерачите от българска страна, които и този път постигнаха завиден успех.

В Европейската купа в Имст се включиха най-добрите български състезатели по спортно катерене - Николай Русев, Николай Ангелов и Боян Киров в групата 14-15 години, Алекс Тоткова и Слав Киров при 16-17-годишните, както и Матей Митев в групата на най-големите - 18-19 години.

В дисциплината "скорост" катерачите ни спечелиха златен и бронзов медал. С резултат от 7.72 секунди (единственият под 8 сек.) 15-годишният Николай Русев стана шампион, а националният рекордьор в дисциплината Матей Митев заслужи бронза в своята група със 7.17 секунди.

На следващия ден 16-годишната Александра Тоткова се пребори изключително убедително за първото място в дисциплината "трудност". Още един български участник от същата група попадна в челната десетка - Слав Киров зае третото място на квалификациите, а на финала стана девети.

Състезанието бележи втори пореден успех за младите български катерачи, които се върнаха с цели седем медала от последното Европейско първенство по спортно катерене в Перм, Русия.