Реклама / Ads
0| 5349 |31.07.2016 НАРОДЕН ГЛАС

В. Енчев иска да няма изборни секции в държави с извънредно положение като Турция и Франция

.
Да няма български изборни секции в държави в извънредно положение, се предлага в промени в Изборния кодекс, внесени в края на пленарната сесия. Целта е да няма злоупотреби зад граница.
 

Предложението е в държави с извънредно и военно положение да няма нито секции, нито гласуване. Кризисната ситуация трябва да е била обявена към момента на насрочване на изборите у нас, тоест - на 29 юли, съобщи БТВ.

 

„Визирам както Франция, така и Турция, където е въведено извънредно положение и е суспендирана европейската конвенция за правата на човека. В Турция няма никаква възможност за нормален изборен процес”, обясни независимият депутат Велизар Енчев.

 

Според Енчев в тези държави няма възможност и за предизборна кампания. Управляващите обявиха, че предложението ще бъде обсъдено, но и сегашният текст давал възможност за преценка къде да се отварят секции.

 

„Това е в рамките на компетентността на посланиците, след това на Външно министерство и накрая - на Централната избирателна комисия”, поясни Данаил Кирилов от ГЕРБ.

 

Според Петър Славов от РБ на база на действащия закон може да се прецени ситуацията в Турция и да се прецени дали въобще да се отварят допълнителни секции, или да се гласува само в посолства и консулства.

 

Предложението не се приема добре в редиците на ДПС. „Целта е да не могат българите в Турция да гласуват. Такъв подход не е добър за България”, каза Янко Янков от движението. Предложението ще бъде обсъдено наесен. Идеята е да важи независимо дали вотът е президентски, местен или парламентарен.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3685 |04.06.2024 Интерактивна карта показва местата за гласуване в чужбина за вота на 9 юни . 0| 4110 |26.10.2016 Ограничението за секциите в чужбина падна само за ЕС. ДПС сезира КС . 13| 4685 |26.05.2016 В. Тончев: Бързо вървим към епохата на Бай Ганьо . 0| 4992 |26.04.2016 Славов: Ограниченията за гласуване в чужбина заради конкретна държава са абсурдни

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads