Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

20| 9453 |06.01.2025 ПОЛИТИКА

Христо Грозев: Кремъл може да е склонен за Украйна в НАТО, ако САЩ махнат базите си от Източна Европа

.
Разследващият журналист Христо Грозев заяви, че руският президент Владимир Путин е наясно, че ще получи ултиматум след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, и затова се опитва да го сплаши, за да избегне включването на условие за присъединяването на Украйна към НАТО.
 

В интервю за украинската медия "Канал 24" българският журналист каза, че въпреки демонстративната твърдост на Москва, е малко вероятно това да бъде окончателната ѝ позиция. Грозев посочва, че Путин вероятно цели да повиши залозите в преговорите, като изрази категорично несъгласие с влизането на Украйна в НАТО.

 

Преди изборите Доналд Тръмп многократно заявяваше готовност да прекрати войната в Украйна. След победата си обаче той смекчи позицията си. Според Грозев, Тръмп вероятно вече е осъзнал, че постигането на споразумение с Путин няма да бъде лесно, тъй като руският лидер демонстративно отхвърля всички предложения.







Според предварителната информация се очаква Тръмп да предложи "замразяване на войната", което би включвало отлагане на присъединяването на Украйна към НАТО. Путин обаче категорично заявява, че няма да допусне Украйна да стане член на Алианса нито след 5, нито след 20 години.

 

Според източниците на Грозев, Кремъл може да бъде склонен да приеме влизането на Украйна в НАТО, но при строги условия. Те включват неразполагане на американски войски не само в Украйна, но и на територията на Източна Европа, както и частично премахване на антируските санкции.

 

"Това условие може да бъде приемливо за Тръмп, но остава неясно дали ще бъде одобрено от страни като Полша и Чехия", коментира Грозев. Според него, решението на Путин е повлияно от натиска на руските олигарси, които се надяват на облекчаване на санкционния режим в дългосрочен план.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 24| 2428 |08.12.2025 Тръмп критикува Зеленски за мирния план на САЩ . 25| 13586 |23.11.2025 The Guardian разкри: Мирният план на САЩ за Украйна е превод от руски чрез Гугъл транслейт . 15| 3372 |21.11.2025 Скандалният „мирен план“ на Тръмп: Украйна да отстъпи земи и да се откаже от НАТО. Какво още? . 8| 4965 |07.08.2025 Американското предложение за Украйна след срещата Путин-Уиткоф?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads