Реклама / Ads
22| 7134 |02.11.2022 ПОЛИТИКА

New York Times: Руските генерали обсъдиха варианти за използване на ядрени оръжия в Украйна

.
Руското военно ръководство проведе срещи през октомври, за да обсъди как и къде Москва може да използва тактически ядрени оръжия в Украйна. Това съобщава The New York Times, позовавайки се на ”многобройни” източници сред американските официални лица. Това е първият път, когато медиите научават за провеждането на подобни срещи.
 

 Самият факт за подобни срещи обаче предизвика тревога в Белия дом, тъй като показва, че изявленията на Путин за възможното използване на ядрени оръжия „може да са нещо повече от думи“.


В същото време, подчертава вестникът, към момента Вашингтон няма доказателства, че Русия е започнала пряка техническа подготовка за удара.


Изданието не е поискало коментар от руското министерство на отбраната.


След избухването на войната руските власти многократно заявяваха, че могат да използват ядрено оръжие, ако териториалната цялост на страната е застрашена.


През септември Путин подчерта, че разговорите за ядрен удар „не са блъф“. В края на октомври той заяви, че Русия "няма никакъв смисъл - нито политически, нито военен" да нанася ядрен удар по Украйна.


Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев заяви на 1 ноември , че ако Киев се опита да върне със сила териториите на Украйна, анексирани от Русия, това ще бъде пряк претекст за ядрен удар.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 17| 4551 |18.12.2025 Fitch: Политическата нестабилност тегне над икономиката на България . 16| 6865 |18.12.2025 За Путин европейските лидери са „малки прасета“. Колко още масови гробове, за да бъде спрян? . 1| 2870 |16.12.2025 Държавите на първа линия искат средства от ЕС заради заплахата от Русия, България е сред тях . 10| 2675 |16.12.2025 Ново начало при Радев: Машинно гласуване – да, но не с компрометираните устройства

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads